Dünyanın En Büyük 5. Tüneli

Yıl sonunda tamamlanması planlanan Suruç Tüneli, 190 bin kişiye iş imkanı sağlayacak.

Dünyanın En Büyük 5. Tüneli

Şanlıurfa Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi'nde yer alan, dünyanın 5. büyük tüneli olacak Suruç Tüneli'nde çalışmalar devam ediyor. Yıl sonunda tamamlanması planlanan Suruç Tüneli, 190 bin kişiye iş imkanı sağlayacak.

Projenin en önemli ayağını oluşturan, toplam 17 bin 185 metre uzunluğunda, 7,80 metre kazı çapında ve 7 metre iç çapındaki Suruç Tüneli'nde bugüne kadar 9 bin 750 metre kazı yapıldı. Dağları delerek Atatürk Barajı'ndan Suruç Ovası'na cansuyu getirecek su tünelini açan tünel delme makinesi ise 8 metre kazı çapına ve 152 metre uzunluğa sahip.

SURUÇ OVASI'NA SANİYEDE 90 METREKÜP SU AKACAK

Devreye alındığında Atatürk Barajı'ndan Suruç Ovası'na saniyede 90 metreküp su aktaracak olan Suruç Tüneli, Türkiye'deki birçok nehirden daha büyük debiye sahip olacak. Bu rakam; Türkiye'nin en hızlı akan nehri Çoruh'un, yıl içindeki en düşük debisinin yaklaşık iki katı ve en yüksek debisinin de beşte birine yakın.

2013'TE SULU TARIM BAŞLAYACAK

Suruç Tüneli ile birlikte 8 üniteden oluşan Suruç Ovası Pompaj Sulaması tamamlandığında Suruç Ovası'nda toplam 950 bin dekar tarım arazisi basınçlı olarak yağmurlama ve damla sistemiyle sulanacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 1,5 milyar lira maliyetli proje tamamlandığında yılda ortalama 270 milyon TL gelir artışı ve yaklaşık 190 bin kişiye istihdam sağlayacak.