Dünyadan İlginç Olaylar: Biyonik Göz

Dünyadan İlginç Olaylar: Biyonik Göz

Dünya Gündemi Rusya ile Gürcistan Arasındaki Çatışmalara ve Olimpiyat Törenine Kilitlendi. Ama Başka Şeyler de Oldu. En İlginç Haber İse Bilim Dünyasından. Geliştirilen Retinayı Taklit Eden Fotoğraf Makinesi Biyonik Göze Doğru İlk Adım. İşte Müthiş Buluş.

Dünyadan İlginç Olaylar: Biyonik Göz

Dünya gündemi Rusya ile Gürcistan arasındaki çatışmalara ve Olimpiyat törenine kilitlendi. Ama başka şeyler de oldu. En ilginç haber ise bilim dünyasından. Geliştirilen retinayı taklit eden fotoğraf makinesi biyonik göze doğru ilk adım. İşte müthiş buluş.

* Amerikalı bilim adamları, dijital fotoğrafçılıkta çığır açacak bir buluşa imza atarak kavisli alıcıları olan, göz şeklinde bir fotoğraf makinesi geliştirdiler. Bilim dergisi Nature'da yayımlanan haberde, bilim adamları, kavisli bir yüzeye mikro-elektronik bileşenler koymanın yolunu bulduklarını, bu şekilde insan gözündeki retinanın bir benzerini geliştirdiklerini anlatıyorlar. Buluşun, gerçek gözün yerini tutabilecek biyonik gözlerin geliştirilmesine de yardımcı olabileceği düşünülüyor. Bu teknolojinin, zaman içerisinde, görme yetisini kaybetmiş insanlara bu yetiyi kazandıracak yapay retinalar olarak kullanılabileceği belirtiliyor.

* İsrail Silahlı Kuvvetleri, emri altındaki askerlere, elleri ve gözleri bağlı, gözaltındaki bir Filistinli'nin ayağına ateş emrini veren İsrailli subayı ordudaki görevinden aldı. İsrail ordusu, geçen hafta Omri Burberg adlı yarbay için yapılan soruşturma çerçevesinde, 10 gün görevden uzaklaştırma kararı vermişti. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, olayı kınayarak, bunun İsrail ordusu ve benimsediği değerlerle uyuşmayan, olağan dışı ve kabul edilemez bir olay olduğunu söylemişti.

* BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, hukuki işlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığına İrlandalı Patricia O'Brien'ı seçti.Ban'ın, İsviçreli Nicolas Michel'den boşalan yardımcılığına seçtiği 51 yaşındaki O'Brien, bu göreve getirilen ilk kadın olma özelliğini taşıyor. İrlandalı O'Brien, şu anda İrlanda Dışişleri Bakanlığı'nda benzer bir görevde bulunuyor.

* Küresel ısınma ve atmosferde karbondioksit oranındaki artışın alerjik rahatsızlıklara sebep olan birçok unsuru tetiklediği ortaya çıktı. Newsweek dergisinin "Kaşınmaya ve Hapşırmaya Hazır Olun" başlıklı haberine göre, küresel ısınma ve atmosferdeki karbondioksit oranı artışı, alerjiyi tetikleyen birçok bitkinin ve kimi böceklerin artmasına sebep oluyor.

* Araştırmalar, 100 yılın üzerinde yaşayanların yüzde 85'inin kadın olduğunu ortaya koyarken, bunun temel yapısal nedeni erkeklerin kadınlara oranla kalp ve damar hastalıklarına daha erken yakalanmaları olarak gösteriliyor. Time dergisinin, kadınların erkeklerden daha çok yaşamasının nedenlerini ele alan haberinde, sanayileşmiş ülkelerdeki istatistiklere bakıldığında kadınların erkeklerden 5 ile 10 yıl daha fazla yaşadıkları belirtiliyor.

* Polonya Başbakanı Donald Tusk, önemli görevler üstlenen kişilerin "sırlarının olmaması gerektiği" gerekçesiyle sağlık durumuyla ilgili ayrıntılı bilgileri açıkladı. 51 yaşındaki Tusk'a geçen ay yapılan testlerin ardından, kolesterol seviyelerinin yüksek olduğu belirlendiği, ancak herhangi bir "hastalık belirtisi saptanmadığı" belirtildi.

* ABD'nin Teksas eyaletinde, Dallas'taki bir soygun sırasında adam öldürmekten suçlu bulunan bir Honduraslı idam edildi. 29 yaşındaki Heliberto Chi'nin cezası, Amerikan Yüksek Mahkemesinin Chi'nin temyiz başvurusunu reddetmesinden sonra infaz edildi.

* Fransa'nın, Ruanda soykırımına faal olarak katıldığına ilişkin araştırma komisyonu raporunun açıklanmasının ardından, Belçika'nın bu soykırımda oynadığı rol tartışılıyor. Yüksek tirajlı "Le Soir" gazetesi, bugünkü baskılarında yer verdiği bir analiz yazısında, Fransa'ya yönelik ithamların görmezden gelinemeyecek, ciddiye alınması gereken şahitlik ve kanıtlara dayandığını belirtirken, Belçika'nın rolünün de "derinlemesine incelenmesi" gerektiğini kaydetti.

* İsrail Başbakanı Ehud Olmert, hakkındaki rüşvet ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle polis tarafından beşinci kez sorgulandı. Sorgulama, mali şube birimi müfettişleri tarafından Olmert'in resmi konutunda yapıldı ve 3,5 saat sürdü.

* Malezya hükümeti ülkede kadınların, hizmetçi olarak çalışabilmeleri amacıyla eğitilmelerine yönelik bir plan açıkladı. Plan, ülkenin yabancı işçilere bağımlılığını azaltmaya yönelik bir programın parçası. Malezya'da halen 300 binden fazla yabancı kadın, düşük ücretlerle hizmetçi olarak çalıştırılıyor. Bu çalışanların çoğu, Endonezya ya da Filipinler kökenli.