Dünyada Türkiye Konferansı

Dünyada Türkiye Konferansı

Genç Tüccarlar ve İşadamları Derneği (Getıad) Tarafından "Dünya'da Türkiye" Konulu Konferans Karahayıt Beldesinde Düzenlendi.

Dünyada Türkiye Konferansı

Genç Tüccarlar ve İşadamları Derneği (GETIAD) tarafından "Dünya'da Türkiye" konulu konferans Karahayıt beldesinde düzenlendi.

Karahayıt beldesinde bulunan Colassaae Otel'de, program sunucusu Saim Orhan'ın konuk olarak katıldığı konferansa GETİAD Başkanı Ali Süt, dernek üyeleri ve davetliler katıldı. GETİAD Başkanı Ali Süt, tüccarlar ve iş adamları olarak dünyanın her ülkesine ihracat yaptıklarını belirterek, "İhracat yaparken bize ait örf ve adetlerimizi geleneklerimizi iş yaptığımız yabancı insanlara anlatmaya çalışıyoruz. Zamanında sömürge altına girmiş ülkelerin vatandaşlarına ise kendilerinin de insan olduklarını ve insan

oldukları için sevilmeye değer vermeye layık olduklarını dile getiriyoruz" dedi.

Dünyanın birçok ülkesinde program yapan Saim Orhan, Türkiye'nin tanıtımında büyük katkı sağladığını söyledi. Bir ülkenin dünyada söz sahibi olabilmesi ve sevilebilmesi için iyi bir şekilde tanınmasının şart olduğunu anlatan Orhan, "Dünyaya kendini ne kadar tanıtırsan o kadar varsın. O kadar sevilirsin. Başkası tanıtırsa yanlış tanıtır" ifadelerini kullanır.

Avrupa ülkelerinin, gittiği yere hiçbir şey vermediğini, sömürdüğünü anlatan Orhan, şöyle konuştu: "Ülkelerin madenini, elmasını, altınını, yakutunu alıp sömürmüş, bununla da kalmamış dinini, dilini, kültürünü yok etmiştir. Bu gün Afrika'da birçok ülkede Almanya, Fransız, Portekiz, İngiltere, Hollanda gibi sömürgeci ülkelerin dilleri yaygın bir şekilde konuşuluyor. Osmanlı ecdadımız ise gittiği yerlere hanlar, hamamlar, insanların faydalanmaları için bir sürü yatırım yapmıştır."

Nijerya'nın güneyinde, beyazlardan nefret edildiğini söyleyen Saim Orhan, sözlerini şöyle tamamladı: "Öyleki gece beyazların aracını durdurup öldürüyorlar, sonra araçlarını çalıyorlar. Ancak ülkenin güneyinde beyazları çok seviyorlar. Bunun nedenini araştırdım. Güney Nijerya'da Avrupa devletleri büyük sömürü yapmış, halka çok acı çektirmiş. Halk da bu gün onun intikamını almaya çalışıyor. Kuzey Nijerya ise belli bir dönem Osmanlı ile tanışmış. Osmanlı'nın adaleti, hoşgörüsü sebebiyle beyazlara hayran

kalmışlar. İşte Osmanlı ile Avrupa arasındaki farka bu örnek yeter."

(SK-AT-HO-Y)