Dünyada Enerjisini Rüzgardan Sağlayan İlk Üniversite Türkiye'de - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Dünyada Enerjisini Rüzgardan Sağlayan İlk Üniversite Türkiye'de

Haberler.Com - Haberler | Ekonomi

Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Sarıtepe Kampüsü'nde 2014 yılı sonunda kurulan rüzgar türbini elektrik üretmeye başladı.

Integreen Yenilenebilir Enerji Sistemleri A.Ş, Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Sarıtepe Kampüsü'nde kendi işlettiği rüzgâr enerji santraliyle yenilenebilir rüzgâr kaynağından enerjisini sağlayan dünyadaki ilk üniversite kampüsünü kurdu. Boğaziçi Üniversitesi Rüzgâr Enerji Santrali (BÜRES) projesi dâhilinde kurulan rüzgâr türbini, 2014 sonunda elektrik üretmeye başladı.

DÜNYADA İLK

Ucuz ve temiz enerji vizyonuyla müşterilerine kaliteli ve uzun soluklu bir hizmet sunan Integreen Yenilenebilir Enerji Sistemleri A.Ş., Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Kampüsü'nde kurduğu Türkiye'nin en büyük lisanssız rüzgar enerjisi santralinin ardından, Tokat'ta yeni bir rüzgar enerjisi santrali projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Reşadiye İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı ile birlikte gerçekleştirilecek olan proje kapsamında Integreen, 800-1000 kW Rüzgar Enerjisi Santrali Tesisi'nin yapımını 2015 yılı içerisinde tamamlamayı hedefliyor. Integreen Yenilenebilir Enerji Sistemleri A.Ş. Genel Müdürü Ömer Özkan yaptığı açıklamada, "Integreen Yenilenebilir Enerji Sistemleri A.Ş olarak dünyanın sayılı rüzgar türbin üreticilerinden Alman Enercon ve Boğaziçi Üniversitesi ile yaptığımız ortak çalışmanın neticesinde 900 kW rüzgar santralin kurulumunu 31 Aralık'ta tamamladık ve Boğaziçi Üniversitesi'nin dünya'nın kendi enerjisini rüzgarla üreten ilk kampüsü olmasını sağladık"dedi.

Dünyada Enerjisini Rüzgardan Sağlayan İlk Üniversite Türkiye'de
Haberler.Com - Ekonomi Haberleri
Yorumlar (2)
sefa:kampüs olarak birinci olabiliriz ama doğal enerji kullanımında çok geriyiz bunlar 80 li yıllarda bitmeliydi. bunları dövizle alıyoruz amartisi on yııllarca yani yina başkalarına çalışıyoruz. haydi hayırlısı.
Kale06Mobil-IOS:Suna sen bana enerji veriyorsun 3 gündür uyuyamıyorum
500
title