Dünyada Domuz Gribi ile İlgili Gelişmeler
Haberler » Dünya » Haber

Dünyada Domuz Gribi ile İlgili Gelişmeler

Dünyayı Alarma Geçiren Domuz Gribi Salgını ile İlgili Dünya Sağlık Örgütü, Ülke Hükümetleri ve ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi'nin Açıklamalarına Göre H1n1 Virüsü ile İlgili Yaşanan Gelişmeler Şu Şekilde:

Dünyada Domuz Gribi ile İlgili Gelişmeler

Dünyayı alarma geçiren domuz gribi salgını ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü, ülke hükümetleri ve ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi'nin açıklamalarına göre H1N1 virüsü ile ilgili yaşanan gelişmeler şu şekilde:

Ölümler: Meksika'da 159 kişi öldü. ABD'de 1 kişi öldü.

Şüpheliler: Meksika'da 2 bin 498 şüpheliden 19'unun domuz gribi olduğu doğrulandı. ABD'de 66, Kanada'da 13, İskoçya'da 2, Yeni Zelanda'da 14, Almanya'da 3, İspanya'da 2, İsrail'de 2 ve Avustralya'da 1 kişinin virüs bulaştığı doğrulandı.

Amerikan Gıda ve İlaç Yönetimi, gerekli olması halinde geniş bir halk kesiminde antiviral (virüs önleyici) ilaçların kullanılmasına olanak tanıyan olağanüstü hal kılavuzu yayınladı. Federal sağlık yetkilileri, federal stoktan 12 milyon doz Tamiflu'nun eyaletlere dağıtılması için talimat verdi.

Küba, Meksika'ya giden ve gelen tüm uçuşları kaldırdı. Arjantin, Meksika'dan uçuşları durdurdu. ABD, Avrupa Birliği ülkeleri ve diğer bazı ülkeler, çok acil olmayan durumlarda Meksika'ya uçuşları tavsiye etmediklerini açıkladı. Meksika'dan başka ülkelere hava ya da deniz yoluyla gelen yolcular, limanlarda sorgulanıyor.

Meksika'da okullar, 6 Mayıs'a kadar tatil edildi. ABD'de ise New York, Texas, California, South Carolina, Connecticut ve Ohio'da okullar kapatıldı.

Mexico City'de halka maske dağıtıldı, bazı devlet daireleri kapatıldı ve halka açık organizasyonlar iptal edildi. Başkana, enfeksiyon kapmış insanlara karşı kullanması için yeni yetkiler verildi. Dünya Bankası, Meksika'ya 200 milyon dolardan fazla borç verdi.

Dünya Sağlık Örgütü, alarm seviyesini 6 üzerinden 4'e çıkardı. Bu hastalığın kolayca yayıldığı; ancak salgın haline dönüşmediği anlamına geliyor.

(CİHAN)