Dünyada 10 Yılda 250 Milyar Dolarlık İhale Yapılacak

Şu Anda Dünyada 17 Bin 389 Uçağın Havada Olduğunu ve Yılda 4.2 Milyar Yolcu Taşıdığını Belirten Sani Şener, Bu Sektörü İlişkin Şu Bilgileri Verdi:

Dünyada 10 Yılda 250 Milyar Dolarlık İhale Yapılacak

ŞU anda dünyada 17 bin 389 uçağın havada olduğunu ve yılda 4.2 milyar yolcu taşıdığını belirten Sani Şener, bu sektörü ilişkin şu bilgileri verdi:

"2020 yılında uçak sayısının 35 bine, yolcu sayısı da 9 milyara ulaşacak. Bu uçakların aynı anda yere indiğini düşündüğümüzde sadece 8 bin uçağa yer var. Bu nedenle dünyada 10 yıl içinde 250 milyar dolarlık havalimanı yatırımı yapılacak. Bu sadece 70 milyar doları bizim hedef pazarlarımız arasında olan Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Kafkaslar da olacak. Dünyada havalimanlarının yüzde 2’si özelleşmiş durumda. Hızla yenileme ve kapasite artırımı yatırımları yapılacak."

Esas’la ’verimli işletmecilik’ için stratejik ortak olduk

ÖZELLEŞTİRME ihalesi 2 Temmuz’da yapılacak olan Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın işlettiği Sabiha Gökçen Havalimanı için Pegasus’un sahibi olduğu Esas Holding’le stratejik ortaklık yaptıklarını hatırlatan Sani Şener, "Sabiha Gökçen’i Pegasus çok kullanıyor. Bu proje için Esas Holding’le bizim diğer şirketlerimizi dışarıda bırakan ve sadece bu havalimanının verimli işletilmesini sağlayacak müstakil bir ortaklık kurduk" dedi. İstanbul’a üçüncü havalimanı yapılmasıyla ilgili görüşlerini de açıklayan Şener "Elbette İstanbul’un 3’üncü havalimanına ihtiyacı var ancak şimdi değil 10-15 yıl sonra. Şimdi yapılırsa boş kalır" diye konuştu.

Kaynak: DHA