Dünyaca Ünlü Cazcılar İstanbul'da Konser Verecek

Dünyaca Ünlü Cazcılar İstanbul'da Konser Verecek

İstanbul- (dha) Caz Müziğinin Dünyaca Ünlü, Sevilen İsimleri Anadolu'nun Zengin Ezgilerini Dünya Müziğine Taşıyan İsimlerle İstanbul'da Unutulmaz Bir Caz Fırtınası Estirmeye Hazırlanıyor. Bu Amaçla 1971-1984 Yılları Arasında Caz Ve Etnik Müziğin Dev İsimlerini Buluşturan Efsanevi Müzik Okulu Crea...

Dünyaca Ünlü Cazcılar İstanbul'da Konser Verecek


İSTANBUL- (DHA) Caz müziğinin dünyaca ünlü, sevilen isimleri Anadolu`nun zengin ezgilerini dünya müziğine taşıyan isimlerle İstanbul`da unutulmaz bir caz fırtınası estirmeye hazırlanıyor. Bu amaçla 1971-1984 yılları arasında caz ve etnik müziğin dev isimlerini buluşturan efsanevi müzik okulu Creative Music Studio (CMS) İstanbul`da yeniden kuruluyor.

İSTANBUL`A CAZCI AKINI
6 Temmuz`da 3 günlük bir tanıtım programıyla Boğaziçi Üniversitesi`nde kapılarını açacak olan İsmet Sıral Creative Music Studio (ISMAC), 13. Uluslararası Caz Festivali`yle eşzamanlı gerçekleştiriliyor. Etkinlik İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı ile Argos Kültür Sanat tarafından düzenleniyor. Açılış konferansı, teorik seminerler, uygulamalı workshoplar, film gösterimleri, tartışmalar, ve konserlerden oluşan ISCMS 2006 etkinliklerinin ilk iki günü Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü`nde gerçekleştirilecek son günü yani 8 Temmuz Cumartesi günü ise Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi`nde verilecek konserle dünyaca ünlü caz yıldızları biraraya gelecek. İsmet Sıral Creative Music Studio etkinliklerinin tanıtımı için Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampusü`nde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, etkinlikte sahne alacak ünlü müzisyenler Mercan Dede, CMS okulunun Amerika`daki kurucusu Karl Berger, Mısırlı Ahmet, Ömer Faruk Tekbilek, Hacı Ahmet Tekbilek ile ISCMS Direktörü Dost Kip katıldı. Mercan Dede organizasyonla ilgili olarak, ¨İstanbul`un çok büyük bir enerjisi var. Müzik dediğimiz muhabbetti, ötekisi hikaye kısmı. Bu proje tüm bunların gerçekleşebileceği bir proje. Böyle bir projeye susamış durumdayım.¨ diye konuştu. Mercan Dede, caz konusunda Türkiye`de yapılan çalışmalarda bir takım sıkıntılar yaşandığını belirterek ¨Umarım gençler bizim çektiğimiz sıkıntıları çekmezler¨ dedi. Karl Berger, dünyanın dört bir yanında bu tür organizasyonların gerçekleştiğini ancak eğitime pek yansımadığını söyledi. Berger organizasyon hakkında, ¨Bu organizasyon sadece müzik açısından değil sosyal açıdan da çok önemli. Uluslararası açıdan bu organizasyon çok değerli bir oluşum¨ dedi. 8 Temmuz Cumartesi gecesi gerçekleşecek büyük konser ile ilğili olarak konuşan ünlü darbuka ustası Mısırlı Ahmet ise, ¨Benim için o akyam çok heyecan verici olacak. İlk defa bu kadar çok sanatçıyla biraraya geliyoruz¨ dedi.

ETKİNLİĞE ÇOK SAYIDA ÜNLÜ İSİM KATILIYOR
5 yıl önce bir belgesel projesi ile tohumları atılan müzik okulu projesi ile yaz döneminde cazla ilgilenen öğrencileri bilgilendirmek hatta sanatçıların katılımını sağlayarak onlara yeni ufuklar açmak hedefleniyor. Müzik okulunun 50 kişilik öğrenci kapasitesi ise şimdiden dolmuş. Okula kayıt www.iscms.org internet adresinden form doldurularak yapılabiliyor. CMS müzik okuluna katılım ücreti 200 YTL.
8 Temmuz gecesi son bulacak etkinliğin ilk gününde açılış konferansları ve workshoplar verilecek. 3 gün boyunca İstanbul`da caz fırtınası estirecek isimlerden bazıları şöyle: Karl Berger, Trilok Gurtu, Henry Grimes, Carlos Word, Mercan Dede, Mısırlı Ahmet, Ömer Faruk Tekbilek, Hacı Ahmet Tekbilek Erkan Oğur. ISCMS tarafından 13. Uluslararası İstanbul Caz Festivali kapsamında düzenlenen konserin biletleri 25 YTL`den başlayan fiyatlarla İKSV gişeleri ve Biletix`ten temin edilebilir.

Kaynak: DHA