Haberler

Venezuela Dışişleri Bakanı Gil, Çin'in küresel inisiyatiflerini desteklediğini belirtti

Son Güncelleme:
Abone Ol

Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil, Çin'in kalkınma, güvenlik ve medeniyet konularında önerdiği küresel inisiyatifleri desteklediklerini ifade etti. Gil, Venezuela'nın Çin gibi diyalog, anlayış, küresel barış ve ortak ilerlemeye katkıda bulunan ülkelerin çabalarını alkışladığını belirtti.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 23 Eylül (Xinhua) -- Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil, Çin'in kalkınma, güvenlik ve medeniyet konularında önerdiği küresel inisiyatifleri desteklediklerini belirtti.

Cumartesi günü BM Genel Kurulu genel görüşmelerinde konuşan Gil, Venezuela'nın Çin gibi diyalog, anlayış, küresel barış ve ortak ilerlemeye katkıda bulunan ülkelerin çabalarını alkışladığını ifade etti.

Gil, "Venezuela, Küresel Kalkınma İnisiyatifi, Küresel Güvenlik İnisiyatifi ve Küresel Medeniyet İnisiyatifi'ne destek veriyor. Tamamlayıcılık, dayanışma ve işbirliği ruhu çerçevesinde ortak çabalarla, yönümüzü tüm insanlık için ortak refah ve istikrarın yer alacağı geleceğe doğru döndürebiliriz" dedi.

Hegomanyacı anlayıştan uzak ve BM Antlaşmasına bağlı, barışın ve ekonomik refahın hakim olduğu çok kutuplu ve çok taraflı yeni bir dünyanın, gerçek çok taraflılık, uluslararası işbirliği ve dayanışma değerlerine dayanması gerektiğine işaret eden Gil, bu bağlamda ülkesinin, üyesi olmayı arzu ettiği BRICS blokunun mevcut küresel jeopolitiğe ve uluslararası ilişkilerin demokratikleşmesine yaptığı katkının farkında olduğunu söyledi.

Bakan, özellikle gelişmekte olan ülkeleri etkileyen ekonomik ve mali kriz karşısında, küresel yönetim mekanizmaları için Küresel Güney'in uluslararası finansmana eşit şekilde erişebileceği yeni bir modele ihtiyaç olduğunu belirtti.

Gil, finansal açıdan çok taraflı sistemde gerçek ve etkili bir reform yapılmadığı sürece Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin gerçekleştirilemeyeceğini vurguladı.

Borçlanmanın, gelişmekte olan ülkeler için temel bir sorun olmaya devam ettiğini ve mevcut sistem kökten değiştirilmediği sürece işlerin yakın zamanda düzeleceğine dair çok az umut olduğuna dikkat çeken Gil, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu ve Batılı kredi kuruluşlarının dost ülkelere düşük faiz oranları uygularken, gelişmekte olan ülkelere ödenmesi güç faiz oranları yüklediklerini, bunun da bazı uzmanlar tarafından suç teşkil eden bir finansal apartheid olarak tanımlandığını ifade etti.

Gil, bu yeni sömürgeci yağmalama ve bağımlı yapma planının kökünün kazınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Xinhua / Dünya

Çin Halk Cumhuriyeti Birleşmiş Milletler Mevlüt Çavuşoğlu Venezuela Politika Dünya Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

Can Gürzap kimdir? Kaç yaşında, nereli, neden öldü? Can Gürzap'ın hayatı! MasterChef 100 bin lira kim kazandı? 1 Aralık MasterChef ödül oyunu 100 bin TL'yi kim kazandı? MasterChef ödül oyununu kim aldı? 1 Aralık Cuma Ödülü kim kazandı? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 1-2 Aralık Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 1-2 Aralık Bursa su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 1-2 Aralık İzmir su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 1-2 Aralık Ankara su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 1-2 Aralık İstanbul su kesintisi listesi! Yalı Çapkını CANLI İZLE! 1 Aralık Yalı Çapkını 48. bölüm CANLI YAYIN! Yalı Çapkını FULL İZLE! Ateş Kuşları CANLI İZLE! 1 Aralık Ateş Kuşları 33. Yeni bölüm CANLI YAYIN! Ateş Kuşları FULL İZLE! CANLI maç izle! TÜM MAÇLAR! Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 1 Aralık GÜNÜN MAÇLARI CANLI İZLE! 2 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 2 Aralık Cumartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? HANGİ BANKA NE KADAR FAİZ VERİYOR? Akbank, Ziraat, Garanti, İş Bankası, Deniz Bank, Fibabanka mevduat faiz oranları yüzde kaç? Kayserispor neden puan silme cezası aldı? Kayserispor ceza mı aldı, neden? CUMANIN KAZASI OLUR MU? Cuma namazını kaçıran ne olur, kazası nasıl kılınır?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title