Haberler

Türkiye Birinci Vatanım

İsrail'in Türkiye Doğumlu Yeni Ankara Büyükelçisi Gabi Levi, Türkiye'nin "İkinci Değil, Birinci Vatanı" Olduğunu Söyledi.

İsrail’in Türkiye doğumlu yeni Ankara Büyükelçisi Gabi Levi, Türkiye’nin "ikinci değil, birinci vatanı" olduğunu söyledi.

Bergama’dan İsrail’e göç eden bir Türk Musevi ailesinin çocuğu olan Levi, kendisini "İkinci vatanına gidiyorsun" diye uğurlayanlara, "Ben Türkiye’de doğdum. Türkiye benim ikinci değil, birinci vatanım" dedi.

Gabi Levi, yeni görevine başlamak üzere Türkiye’ye gitmeden önce, Türkiye-İsrail ilişkilerini geliştirmeyi hedef alan, internet sitesi "İsratürk"ün yöneticisi Rafael Sadi ile yaptığı söyleşide, İsrail’de Türkiye’ye duygusal açıdan birçok bağlılıkların olduğunu ifade etti. Ailesi Türkiye’den göç ettiğinde 4 yaşında olan Levi, "Bir tarihçi olarak diyebilirim ki, iki toplum arasında çok büyük sempati ve dostluk bağı vardır. Türkiye’de Yahudilerin ne denli rahat yaşadığı herkes tarafından biliniyor. Bu nedenle diğer Yahudi topluluklarının kıskançlıklarına bile maruz kalmışızdır" dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya

Haberler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title