Haberi Paylaş

Talabani, Türk Temsilci İle Görüştü

Dünya Haberleri

Talabani, Türk Temsilci İle Görüştü

Irak Devlet Başkanı Ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (kyb) Lideri Celal Talabani, Komşu Ülkelerin Irak'ın Egemenliğine Saygı Göstermesi Gerektiğini, Türkiye'nin De Irak Topraklarında Operasyon Yapmasına Kesinlikle İzin Vermeyeceklerini Söyledi.

Irak Devlet Başkanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) lideri Celal Talabani, komşu ülkelerin Irak`ın egemenliğine saygı göstermesi gerektiğini, Türkiye`nin de Irak topraklarında operasyon yapmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini söyledi.

Kürdistan Yurtsever Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, Talabani başkent Bağdat’ta İran’ın lrak Büyükelçisi Hesen Kazımi Kumi’yi kabul etti. Başkan Talabani ile İran Büyükelçisi arasında yapılan görüşmede, sınır güvenliği ve iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı. Komşu ülkelerin lrak’ın egemenliği ve bağımsızlığına saygı göstermesi gerektiğinin altını çizen Başkan Talabani, ¨Eğer bir sorun varsa, uluslararası yasalar ve diplomatik kanallar yoluyla çözülmelidir¨ dedi.

Celal Talabani daha sonra Türkiye’nin lrak işlerinden sorumlu koordinatörü Aydın Silgin ile bir araya geldi. Talabani ile Silgin’in görüşmesinde, lrak ile Türkiye arasındaki konuların ele alındığı belirtildi. Talabani’ nin görüşmede Türk hükümetinden `Irak`ın egemenliğine ve bağımsızlığına saygı gösterilmesini` istediği ve lrak topraklarının saldırı için kullanılmasına kesinlikle izin vermeyeceğini vurguladığı belirtildi.

(KJ: Haber: İhsan DÖRTKARDEŞ - Görüntü: DHA ARŞİV)


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya

Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title