Haberi Paylaş

Süleymaniye: Talabani'den "Düzenli Kürdistan Ordusu" Sinyali

Dünya Haberleri

Süleymaniye: Talabani'den 'Düzenli Kürdistan Ordusu' Sinyali

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Kuzey Irak'ın savunmasını yapacak kapasitede modern bir gücün oluşturulmasına ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Kuzey Irak'ın savunmasını yapacak kapasitede modern bir gücün oluşturulmasına ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, ülkenin kuzeyindeki Süleymaniye kentine bağlı Kelaçolan'da Peşmerge kuvvet komutanlarıyla dün akşam saatlerinde düzenlediği toplantıda, Peşmerge güçlerine daha fazla ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Lideri Mesut Barzani'nin de dillendirdiği 'düzenli Peşmerge ordusu'na ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Talabani, "Kürtlerin geleceği ve teminatı için böyle bir oluşum şart" dedi.

Kuzey Irak'ın savunmasını yapacak modern bir gücün oluşturulması amacıyla gündemde olan her iki Peşmerge bakanlığının birleştirilmesi çabalarını sevindirici bir gelişme olarak nitelendiren Talabani, 2 yıldır aynı maaşa talim eden Irak askerinin aksine, Peşmerge milislerinin maaşlarına da zam yapılacağını vurguladı.

Kelaçolan'daki toplantıda, Peşmerge milislerinin Irak Anayasa'sında milis gücü olarak adlandırılmadığına dikkat çeken Talabani, "Kürt Peşmerge güçlerine, bugün daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Güvenlik ve istikrarın sağlanması amacıyla, istediğimiz her yerde ihtiyaç duyduğumuzda, yararlanabileceğimiz iyi eğitilmiş ve modern silahlarla donatılmış bir gücün oluşturulması kaçınılmaz bir meseledir" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title