Roma Varoşları Grafiti ile Değerlenecek - Haberler
Haberi Paylaş

  Roma Varoşları Grafiti ile Değerlenecek

  Euronews.com - Dünya

  10 ülkeden 20 sanatçı sokak resimleri yapmak üzere Roma'da buluştu.

  10 ülkeden 20 sanatçı sokak resimleri yapmak üzere Roma'da buluştu. Roma'nın en fakir muhitlerinden biri olan Tor Marancia'da 11 binanın renklendirilmesi için özel olarak davet edilen grafiti sanatçıları 'Al Fresco' isimli projeleri ile yoksul semtlere turist çekmeyi ve bu yolla ekonomiyi canlandırmayı amaçlıyor.

  Antik Roma'daki çizimlerden günümüz grafiti sanatına geçiş, Berlin, Londra ya da Paris göz önüne alındığında İtalya'da biraz yavaş gerçekleşti.

  Yazar Jessica Stewart Roma'nın tarihini yorumladı:

  "Pompeii'yi ve sanatın antik tarihini düşünürseniz, grafitinin İtalyancada yer alan 'graffito' kelimesinden türediğini anlarsınız. Tarihe baktığınızda bu topraklarda grafiti yapılıyormuş. Şehirde farklı alanlarda duvarlara yazılar yazılıyormuş. Rönesans döneminde sokaklara "palazzi" alanlarına freskler yapılırdı. Sonradan her şey unutulmuş ama arada güçlü bir bağ var. Nedense Roma bu akıma yeni yeni ayak uyduruyor."

  Yerli ve yabancı turistle renklendirilen duvarları merak içinde

  Yazar:

  Etiketler:Gönderildi: 07 Nisan 2015

  İzlenme oranı: 0.0

  Oylar: 0

  Euronews.com / Dünya

  İtalya, Roma, Dünya, Haberler

  beğendim
  alkışladım
  beğenmedim
  güldüm
  üzüldüm
  sinirlendim
  şaşırdım
  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title