Haberi Paylaş
Neçirvan Barzani: 'Sınır Güvenliği Konusunda İşbirliğine Hazırız'

Neçirvan Barzani: "Sınır Güvenliği Konusunda İşbirliğine Hazırız"

Dünya Haberleri

Kuzey Irak'taki Bölgesel Yönetimin Başbakanı Neçirvan Barzani, The New Anatolian Gazetesi İle Yaptığı Söyleşide,"Sınır Güvenliği" Konusunda Türkiye Ve Abd İle İşbirliği Yapmaya Hazır Olduklarını Söyledi.

Kuzey Irak'taki Bölgesel Yönetimin Başbakanı Neçirvan Barzani, "sınır güvenliği" konusunda Türkiye ve ABD ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Neçirvan Barzani, İngilizce olarak yayınlanan The New Anatolian gazetesi ile yaptığı söyleşide, sınır güvenliği, PKK, Kerkük gibi sorunları değerlendirdi.

PKK konusunda bir soru üzerine Barzani, "Sınırlara iki taraf da saygılı olmalı, Kürdistan bölgesinin içerisinde bir şiddet tehdidinin olması kendi çıkarına değil. Ancak sorun yalnızca askeri bir sorun değil ve tüm tarafların diyaloğunu ve tavizlerini gerektiriyor" dedi.

ABD'deki Dış İlişkiler Konseyi'nin kısa bir süre önce sınır güvenliği konusunda ABD, Türkiye ve Iraklı Kürt liderleri arasında üçlü diyalog çağrısı yaptığını anımsatan Barzani, "Bunun çok iyi bir fikir olduğunu düşünüyoruz ve diğer taraflar da kabul ederse katılmaya hazırız" şeklinde konuştu.

Barzani, "Türk liderlerine Kerkük sorununun çözümü için özel öneriniz var mı?" sorusunu yanıtlarken ise Kerkük'ün bir Irak sorunu olduğunu, nasıl çözümleneceğinin Irak Anayasası'nda belirtildiğini kaydederek şöyle devam etti:

"Elbette bu Türk komşularımızın düşüncelerini dinlemeyeceğimiz ve meşru çıkarlarını çözme yollarını aramayacağımız anlamına gelmemektedir. Ancak Kerkük halkına kaderini ve hangi bölgeye dahil olacağını belirleme şansı verilmeli."

Kendilerinin herhangi bir etnik gruba baskı yapması olasılığından korkulmaması gerektiğini de vurgulayan Barzani, "Irak'ın genelinde tırmanmakta olan etnik ve milliyetçi şiddetin Kürdistan bölgesine sıçramaması için peşmergelerin ve polis güçlerinin olağanüstü gayret göterdiklerini" söyledi.

Neçirvan Barzani, Türkmen toplumuyla ilişkilerini nasıl geliştireceklerine ilişkin bir soru üzerine, "geçmiş on beş yılda Kürdistan bölgesindeki tüm gruplarla iyi ilişkiler kurabilmek için çok çalıştıklarını, Türkmen dili okullarını kurduklarını ve bu okulları tamamen yönetimlerinin finanse ettiğini" anlattı.

Bölgeye yabancı yatırım çekebilmek için yasal hazırlıklar yaptıklarını da dile getiren Barzani, Türkiye'nin de sınırın kendi tarafındaki bölgeye daha fazla yatırım yapmasını istedi.

İran ile ABD arasındaki olası bir çatışmanın bölge için yıkım olacağını belirten Barzani, "Barışçıl bir süreci tüm gücümüzle destekliyoruz" dedi.

Kaynak: ANKA / Dünya

Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title