Haberler

NASA'nın raporuna göre 2023 yazı, en sıcak yaz olarak kaydedildi

Son Güncelleme:
Abone Ol

NASA'nın yayınladığı rapora göre, 2023 yazı Türkiye ve dünya genelinde son yılların en sıcak yazı olarak kaydedildi. Rapora göre, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarının toplamı diğer yazlardan 0,23 Santigrat derece daha sıcaktı. Bu durum iklim değişikliğinin gezegenimiz ve gelecek nesiller için bir tehdit olduğunu gösteriyor.

Nasa, dünya sıcaklığına ilişkin bir rapor yayınladı. Bu yaz Türkiye ve dünyada oldukça sıcak bir yaz geçti. Birçok raporda son yılların en sıcak yazı olarak kayda geçti. Bu alandaki en büyük söz sahiplerinden Nasa, belgelerle bu durumu açıkladı.

2023 yazı, küresel kayıtların başladığı 1880'den bu yana Dünya'nın en sıcak yazıydı

Nasa'nın New York'taki Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü'ndeki (GISS) bilim adamlarının raporu, bu yazın korkutucu boyutlarını gözler önüne serdi. Buna göre Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarının toplamı, Nasa'nın kayıtlarındaki diğer tüm yazlardan 0,23 Santigrat derece daha sıcaktı.

Nasa, 1880'den bu yana küresel sıcaklıkları kayıt altına alıyor. GISTEMP olarak bilinen sıcaklık ölçümleri on binlerce meteoroloji istasyonundan elde edilen verilerin yanı sıra gemi ve şamandıra bazlı cihazlardan elde edilen deniz sıcaklık verilerinin de dahil olduğu bir hesaplama yönteminden elde ediliyor.

Nasa, yeni bir uzay rekoruna daha imza attı!

Yukarıda gösterilen GISTEMP ölçümünde 1951 ile 1980 arası sıcaklık 0 olarak var sayılıyor. Grafikte bu sıfır noktasına göre tüm dünya üzerindeki artışların ortalaması yansıtılıyor. NASA Yöneticisi Bill Nelson, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

İklim değişikliğinin etkileri gezegenimiz ve gelecek nesiller için bir tehdit. 2023 yazının rekor kıran sıcaklıkları yalnızca bir dizi rakamdan ibaret değil; bunlar gerçek dünyada korkunç sonuçlara yol açıyor. Arizona'daki ve ülke genelindeki bunaltıcı sıcaklıklardan, Kanada genelindeki kontrol edilemeyen yangınlara ve Avrupa ve Asya'daki aşırı su baskınlarına kadar, aşırı hava koşulları dünya çapında yaşamları ve geçim kaynaklarını tehdit ediyor.

Kaynak: Shiftdelete / Dünya

Türkiye Dünya NASA Dünya Haberler

Bakmadan Geçme

Oktay Derelioğlu sağlık durumu nasıl, iyileşti mi, nerede? Oktay Derelioğlu ve eşi Başak Derelioğlu saldırı sonrası sağlık durumu nasıl oldu? Behzat Ç. 2. sezon ne zaman başlayacak? Behzat Ç. Çekiç ve Gül yeni bölüm hangi tarihte yayınlanacak? Türkiye enflasyon ne zaman düşecek? Enflasyon 2024'de ne olacak, ne kadar artacak? Enflasyon ne zaman tek haneye düşecek? Ziraat Türkiye Kupası maçları hangi kanalda? ZTK maçları nereden izlenir? Mesut Yar Sözcü Tv'den neden ayrıldı? Sabahın Sözcüsü Mesut Yar yok mu, neden yok? Mesut Yar kimdir, kaç yaşında ve nereli? Mesut Yar hangi partiden aday ve nereye aday oldu? Erzurumspor - 24 Erzincanspor maçı ne zaman? Erzurumspor - 24 Erzincanspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? SINIF ANNESİ UYGULAMASI KALDIRILDI MI? Okullarda 'Sınıf Annesi' yasaklandı mı, neden kaldırılıyor? MEB 'Sınıf Annesi' açıklaması nedir? Kuruluş Osman YENİ BÖLÜM (139. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kuruluş Osman yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Şahane Hayatım YENİ BÖLÜM (6. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Şahane Hayatım yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Seçil Erzan'ın maaşı ne kadar, kaç TL? Seçil Erzan kaç para maaş alıyor? Benim Güzel Ailem 22. BÖLÜM ne zaman? Benim Güzel Ailem yeni bölüm (Final) ne zaman, fragman yayınlandı mı, yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var Mandıracı Amca iflas mı etti? Mandıracı Amca kapandı mı, neden kapandı? THY, Avustralya uçuşları ne zaman başlayacak, direkt uçuş var mı? Margot Robbie, THY'nin reklam yüzü oldu mu? Beylerbeyi Sarayı hangi günler açık? Beylerbeyi Sarayı giriş ücreti! Beylerbeyi Sarayı ne zaman yapıldı?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title