Haberler

Lübnan, Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönüşüne yeşil ışık yaktı

Abone Ol

Lübnan Göç ve Mülteciler Bakanı İsam Şerafeddin, Suriye'nin ilk aşamada Lübnan'daki yerlerinden edilmiş 180.000 Suriyeli mültecinin ülkelerine dönüşüne izin verdiğini açıkladı. Şerafeddin, Suriye hükümetiyle anlaşmaya varıldığını ve yerlerinden edilmiş kişilerin güvenli dönüşünün sağlanacağını belirtti.

BEYRUT, 1 Ağustos (Xinhua) -- Lübnan Göç ve Mülteciler Bakanı İsam Şerafeddin, Suriye'nin ilk aşamada Lübnan'daki yerlerinden edilmiş 180.000 Suriyeli mültecinin ülkelerine dönüşüne yeşil ışık yaktığını söyledi.

Lübnan merkezli El Neşra haber sitesinin Salı günü bildirdiğine göre Şerafeddin, "Suriye hükümetiyle yerlerinden edilmiş kişiler krizini güvenli şekilde çözüme kavuşturma konusunda anlaşmaya vardık" ifadelerini kullandı.

"Bu, Suriye tarafıyla olan karşılıklı güveni ve yerlerinden edilmiş kişilerin güvenli dönüşü konusunda geçen yıl varılan mutabakata bağlılığı ifade ediyor" diyen Şerafeddin, barınma merkezlerinin, yerlerinden edilmiş kişileri kabul edip onlara imkan, sağlık hizmetleri ve eğitim sunmaya hazır olduğunu ifade etti.

Bakan, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Suriye'yle birlikte üçlü bir komite kurulmasını önerdiğini, ancak Suriye'de istikrarsızlık gerekçesiyle bu teklifinin reddedildiğini belirtti.

UNHCR verilerine göre Lübnan, dünyada kişi ve kilometrekare başına en fazla mülteci barındıran ülke konumunda.

Lübnan hükümetinin yayımladığı istatistiklere göre, 5,5 milyondan fazla nüfusu olan ülkede yaklaşık 2 milyon Suriyeli mülteci yaşıyor.

Lübnan hükümeti, uzun yıllardır yaşanan en kötü sosyoekonomik krizle karşı karşıya olan ülkenin, mültecilerin artan ihtiyaçlarını artık karşılayacak durumda olmadığını belirterek Suriyeli mültecilerin ülkelerine dönmesinde ısrar ediyor.¦

Kaynak: Xinhua / Dünya

İslam Araştırmaları Merkezi Suriye Lübnan Dünya Haberler

Bakmadan Geçme

Güldür Güldür Show YENİ BÖLÜM (354. Bölüm) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Güldür Güldür Show yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (9 ARALIK CUMARTESİ) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 9 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Erden Timur istifa etti mi? Murat Bozok kimdir? MasterChef Şef Murat Bozok kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 9 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 9 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 9 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 9 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 9 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 9 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Turabi kimdir, hangi yıllarda yarıştı? 9 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title