Haberi Paylaş

Kuzey Irak'ın Resmi Dini İslam Olacak

Dünya Haberleri

Kuzey Irak'ın Resmi Dini İslam Olacak

Kuzey Irak'taki Yerel Parlamentonun Sürdürdüğü 'Kürdistan Bölgesi Anayasa Taslağı'nda İslam'ın, Bölgede Resmi Din Olarak Belirleneceği Açıklandı.

Kuzey Irak`taki yerel parlamentonun sürdürdüğü `Kürdistan Bölgesi Anayasa Taslağı`nda İslam`ın, bölgede resmi din olarak belirleneceği açıklandı.

Erbil`deki yerel parlamentoda bulunan Kürdistan Birleşik İslami Parti Polit Büro üyesi ve aynı zamanda Parlamento İnsan Hakları Komite Başkanı olan Muhammed Fereç, tamamlanma aşamasına gelen `Kürdistan Bölgesi Anayasa Taslağı`nda İslamiyet`in Kuzey Irak`ta resmi din olarak yer alacağını söyledi. Fereç, ¨İslam, Kürdistan Anayasası`nın temel kaynaklarından biri olacak. Kürdistan Anayasası, Irak Anayasası`nın temelleri ile çelişemez, ayrıca Kürdistan halkının yüzde 90`ı da Müslüman`dır. Tamamlanmak üzere olan anayasa metni, en geç Ekim ayında halk oylamasına sunulacak. Siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin de bu konuda görüş belirtme hakları var¨ dedi.

(Haber: İhsan Dörtkardeş)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya

Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title