Haberi Paylaş
Kürt Liderler Erbil'de Toplandı

Kürt Liderler Erbil'de Toplandı

Dünya Haberleri

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Türkiye’nin Pkk’lı Teröristlere Karşı Sınır Bölgesinde Yaptığı Operasyondan Duyulan Rahatsızlığın Türkiye Ve İran’a İletildiğini, Baas Rejiminin Türkiye İle Yaptığı Sınır Ötesi Operasyonlarla İlgili Anlaşmaları Irak Hükümeti’nin Kabul Et...

Irak devlet başkanı Celal Talabani, Türkiye’nin PKK’lı teröristlere karşı sınır bölgesinde yaptığı operasyondan duyulan rahatsızlığın Türkiye ve İran’a iletildiğini, Baas rejiminin Türkiye ile yaptığı sınır ötesi operasyonlarla ilgili anlaşmaları Irak Hükümeti’nin kabul etmediğini söyledi.

Irak başbakanı Nuri el-Maliki ve yanındaki kalabalık heyetin, Kuzey Irak’ın Erbil kentinin Selahattin kasabasında ilk kez yaptığı temasların ardından Kürt liderler Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) lideri ve Kürt Hükümeti Başkanı Mesut Barzani önümüzdeki dönemde izleyecekleri politikayı belirlemek için bir araya geldi.

Barzani ile görüştükten sonra basın toplantısı yapan Talabani, yeni Irak hükümetinin Saddam döneminde imzalanan antlaşmaları kabul etmediğini yineledi. Talabani, toplantıda Irak Başbakanı Maliki ile yapılan görüşmeler ve önümüzdeki dönemde Kürt yönetiminin rolünün ele alındığı belirtirken, Kerkük sorununun çözümü konusunda Başbakan Maliki’nin önemli adımlar attığını, önceki hükümet tarafından Kerkük için ayrılan ve ödenmeyen bütçedeki 80 milyon doların yanı sıra 200 milyon dolar ek kaynağın aktarılacağını bildirdiğini söyledi.

Talabani, Kerkük’tün demografik yapısını değiştirmek üzere Tuzhurmatu kasabasına yerleştirilen Arap ailelere geçici olarak oturma izni verildiğini, bunların 2007’de yapılacak seçim ve referandumda oy kullanamayacağını vurguladı.

ESKİ ANLAŞMALAR GEÇERSİZ

Irak Cumhurbaşkanı Talabani, son dönemde Türkiye ve İran tarafından Kuzey Irak sınırında PKK’lı teröristlere yönelik yapılan operasyonlara değinirken, “Irak’taki merkezi hükümet bu konuyla ilgili rahatsızlığını her iki hükümetin büyükelçilikleri yoluyla her iki ülkeye iletti. Hükümetin bu iki ülkeyi uyardı. Hükümet, Baas rejiminin Türkiye ile yaptığı sınır ötesi operasyonu ile ilgili anlaşmaları reddetti¨ dedi.

BAĞDAT’TA KÜRT, ERBİL’DE IRAK HÜKÜMETİ TEMSİLCİLİĞİ

Barzani ise, modern Kürt ordusu haline getirmeye çalıştıkları Peşmerge gücünün Irak’ta güvenliği sağlanmak için katılım hazır olduğunu ancak, Irak’taki karışıklık ortamında peşmergelerin diğer bölgelere gönderilmesine sıcak bakmadıklarını bildirdi. Irak’taki Hükümet ile Bağdat ve Erbil’de karşılıklı temsilcilikler açılacağını açıklayan Mesut Barzani, önümüzdeki günlerde Bağdat’a heyet göndereceklerini anlatı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya

Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title