Haberler

KİK Ülkeleri İran'ın Nükleer Dosyasında İşbirliğine Hazır

Abone Ol

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin İran'ın "nükleer dosyasında" etkili işbirliğine hazır olduğu belirtildi. Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da dışişleri bakanları düzeyinde yapılan toplantı sonrasında KİK'ten açıklama yapıldı.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin İran'ın "nükleer dosyasında" etkili işbirliğine hazır olduğu belirtildi.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da dışişleri bakanları düzeyinde yapılan toplantı sonrasında KİK'ten açıklama yapıldı.

İran'ın nükleer anlaşma konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmesi ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ile tam işbirliği yapması gerektiğini ifade edilen açıklamada, KİK ülkelerinin İran'ın nükleer dosyasıyla ilgili etkin bir şekilde işbirliği yapma ve ilgilenme konusundaki istekliliğine işaret edilerek, ilgili ülkelerin tüm müzakere ve toplantılara katılması gerektiği vurgulandı.

Bölgedeki deniz güvenliği ve su yollarını korumanın yanı sıra deniz nakliye hatlarını, uluslararası ticareti ve petrol tesislerini tehdit edebilecek her şeye karşı koymanın öneminin de belirtildiği açıklamada; kaynağı, amacı ve gerekçesi ne olursa olsun her türlü terör eyleminin reddedildiği kaydedildi.

Suudi Arabistan'ın Filistin meselesinde Arap Birliği ile işbirliği içinde gösterdiği barış girişimleri ve İsrail'in ihlallerine karşı koyma çabalarına övgüde bulunulan açıklamada, İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa'ya tekrarlanan saldırıları ve baskınları kınandı.

Açıklamada ayrıca KİK dışişleri bakanlarının Sudan'da 15 Nisan'dan bu yana çıkan silahlı çatışmaları ele aldığı ve ülkede "sükünet ve diyalog dilinin hakim olması" çağrısı yaptığı paylaşıldı.

İran ile nükleer anlaşma ve müzakere süreci

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya (5+1) arasında 2015'te yaptırımların kaldırılması karşılığında Tahran'ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve denetim altına alındığı bir anlaşma imzalanmıştı.

ABD, 8 Mayıs 2018'de Donald Trump'ın başkanlığı döneminde İran'la 2015'te varılan nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilerek bu ülkeye yeniden yaptırımlar uygulamıştı.

İran da buna karşılık 8 Mayıs 2019'da anlaşmadaki faaliyetlerini askıya almaya başlamıştı. İran, anlaşmada 3,67 oranında uranyum zenginleştirmeye izin verilmesine rağmen bu süreçte yüzde 60 saflıkta uranyum zenginleştirmeye başlamıştı.

Trump sonrasında Nisan 2021'de Viyana'da başlayan ve İran ile nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması ve ABD'nin anlaşmaya yeniden katılmasının ele alındığı nükleer görüşmeler, Washington ve Tahran arasındaki bir dizi uzlaşmazlık nedeniyle Eylül 2022 başlarında askıya alınmıştı. İran'ın ABD'nin anlaşmadan ayrılmasından sonraki süreçte nükleer anlaşmada izin verilenin çok üzerinde uranyum zenginleştirme işlemi dahil attığı adımlar, nükleer anlaşmaya dönüşü zorlaştırıyor.

Kaynak: AA / Dünya

Körfez İşbirliği Konseyi Suudi Arabistan İran Dünya Haberler

Bakmadan Geçme

Hususi araçlarda kış lastiği zorunlu mu 2023? Hususi araçlara kış lastiği zorunlu mu? Kış lastiği zorunluluğu kimleri kapsıyor? CAN GÜRZAP NEDEN ÖLDÜ, ne zaman öldü? Can Gürzap kimdir, kaç yaşında, nereli, hastalığı neydi? 3 ARALIK NE GÜNÜ? 3 Aralık ne olarak kutlanıyor, anılıyor? 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajları ve önemi! Tarih belli oldu! GTA 6 FRAGMAN YAYINLANDI MI? Gta 6 fragman yayınlanma tarihi belli oldu! Gta VI (6) fragman izle! Dursun Ali Erzincanlı kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? Dursun Ali Erzincanlı şiirleri! Güneş doğduktan sonra sabah namazı kılınır mı DİYANET? Sabah namazı güneş doğduktan kaç dakika sonra kılınır DİYANET? CUMARTESİ GÜNÜ ECZANELER AÇIK MI? 2 Aralık 2023 Eczane çalışma saatleri! Tesla Cybertruck Türkiye fiyatı ne kadar, belli oldu mu? Cybertruck özellikleri neler, içi nasıl? Yalı Çapkını YENİ BÖLÜM (48. BÖLÜM) İZLE! Yalı Çapkını yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Ümit Özdağ hakkında neden soruşturma başlatıldı? Porshce CEO'su Nazif Mehmet Yazıcı kimdir? 2 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Amardeep Anand kimdir? MasterChef Şef Amardeep Anand kaç yaşında, nereli, mesleği ne?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title