Kanada-da Koli Basili Alarmı - Haberler
Haberi Paylaş

Kanada-da Koli Basili Alarmı

AA - Dünya
Kanada-da Koli Basili Alarmı

Kanada'da halk, burger köftesinde koli basili saptanması üzerine ülke genelinde tüm marketlerde satılan ve sığır etinden imal edilen dondurulmuş burgerleri yememeleri konusunda uyarıldı.

Kanada'da halk, burger köftesinde koli basili saptanması üzerine ülke genelinde tüm marketlerde satılan ve sığır etinden imal edilen dondurulmuş burgerleri yememeleri konusunda uyarıldı.

Kanada Gıda Denetim Ajansı(CFIA)-ndan yapılan açıklamada, sığır kıymasından üretilmiş 130 ayrı üründe koli basili saptandığı ve saptanan türün de O157: H7 denilen en tehlikeli versiyonu olduğu açıklandı.

Burlington kentinde kurulu New Food Classics isimli firmanın, ülke geneline dağıtım yapan piyasadaki belli başlı tüm markalara kendi isimleri ile üretim yaptığı hatırlatılan açıklamada, aralarında "helal sertifikası" ile satılan dondurulmuş hazır burgerlerin de olduğu 130 çeşit ürünün tam listesi de yayımlandı.

Şu ana kadar bir kişinin rahatsızlanarak hastaneye başvurduğu kaydedilen açıklamada, halktan, rahatsızlığı ciddiye alıp en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri istendi. O157: H7-nin, zamanında önlem alınmaması halinde ölüme neden olabileceğinin altı çizilen açıklamada, üretici firma New Food Classics-in söz konusu ürünleri tüm marketlerden geri çağırdığı bildirildi.

Yetkililer, New Food Classics-in süpermarketlerin yanı sıra, lokanta ve otel gibi müşteri trafiğinin yoğun olduğu tesisler için büyük paketlerle satış yapması nedeniyle koli basiline maruz kalan insan sayısının artırmasından endişe ediyor.

Kanada-da 2008'de Toronto-da başlayıp, ülke geneline yayılan ve ismi ve amblemi ile adeta milli marka gibi algılanan Maple Leaf Et Fabrikası-nın ürettiği 23 çeşit salam, sosis ve et ürünlerinde ortaya çıkan Listeria Monocytogenes bakterisinin neden olduğu krizde 38 kişi hayatını kaybetmişti.

- TORONTO

AA / Dünya

Toronto, Kanada, Dünya, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title