Haberler

İran, Tahran rejimi karşıtı grupların tahliyesini araştırmak üzere ekip gönderdi

Son Güncelleme:
Abone Ol

İran, Irak'ta bulunan Tahran rejimi karşıtı silahlı grupların sınır bölgesinden tahliyesini araştırmak üzere, bu ülkeye bir ekip gönderdiğini duyurdu. İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi başkent Tahran'da, gündemdeki konulara ilişkin basın mensuplarına açıklamada bulundu.

İran, Irak'ta bulunan Tahran rejimi karşıtı silahlı grupların sınır bölgesinden tahliyesini araştırmak üzere, bu ülkeye bir ekip gönderdiğini duyurdu.

İran resmi haber ajansı IRNA'ya göre, İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi başkent Tahran'da, gündemdeki konulara ilişkin basın mensuplarına açıklamada bulundu.

İran ile Irak arasında imzalanan güvenlik anlaşmasını hatırlatan Vahidi, "Iraklılar sözleşmeye göre hareket ettiklerini açıkladı." dedi.

Irak'ta bulunan rejim karşıtı silahlı grupların sınır bölgesinden tahliyesini araştırmak üzere bir "denetleme ekibinin" bu ülkeye gittiğini belirten Vahidi, sonucun Irak makamlarına sunulacağını ve gerekli görülmesi durumunda basına duyurulacağını kaydetti.

Medyada İran'da Afgan göçmenlerin sayısına ilişkin istatistikler yayımlandığına değinen Vahidi, bu istatistiklerin doğru bir kaynağa dayanmadığını ifade etti.

Resmi olmayan verilere göre, İran'da 5 milyona yakın Afgan'ın bulunduğunu belirten Vahidi, kayıtlı göçmen sayısının bundan daha az olduğunu dile getirdi.

Göçmen konusunun İçişleri Bakanlığı dahil tüm kurumların gündeminde olduğunu kaydeden Vahidi, buna yönelik çalışmaların sürdüğünü anlattı.

-İran-Irak arasındaki güvenlik anlaşması

İran, mart ayında Bağdat ile imzalanan güvenlik anlaşması uyarınca Irak'ın kuzeyinde faaliyet gösteren İKDP, Komele, PAK ve terör örgütü PKK'nın İran kanadı PJAK'ın da aralarında olduğu örgütlerin 19 Eylül'e kadar Bağdat yönetimi tarafından belirlenen kamplara taşınmasını ve silahsızlandırılmasını istiyordu.

Irak yönetimi, 19 Eylül'de İran rejimi karşıtı grupların silahsızlandırılarak, sınırdan uzak bölgeye yerleştirildiğini duyurmuştu. İran ise Bağdat hükümetinin anlaşmanın bazı hükümlerini yerine getirdiğini savunmuştu.

Tahran, söz konusu anlaşmanın uygulanmaması durumunda daha önce Irak'ın kuzeyine düzenlediği saldırılara yeniden başlayacağı uyarısında bulunmuştu.

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, 22 Eylülde yaptığı açıklamada, anlaşmanın tam olarak yerine getirilmesi için birkaç gün daha bekleyeceklerini söylemişti.

Kaynak: AA / Dünya

İçişleri Bakanı Tahran Irak İran Dünya Haberler

Bakmadan Geçme

Ziraat Türkiye Kupası 5. tur kura çekimi ne zaman? ZTK KURA ÇEKİMİ TARİHİ Kabine toplantısı konuları! GÜNDEMDE NELER VAR? 6 Aralık Kabine toplantısı konuları neler? Kabine toplantısı bitti mi? SON DURUM! Kabine toplantısı gündeminde neler var? Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi partiden milletvekili? Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu'nun hayatı! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Antalya su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Bursa su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık İzmir su kesintisi listesi! Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu neden istifa etti? İYİ Parti'li İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu hangi partiye katıldı? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Ankara su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık İstanbul su kesintisi listesi! Komedyen Gözde Karakaya kimdir, kaç yaşında, nereli, evli mi, asıl mesleği ne? Selahattin Demirtaş beraat edildi mi SON DAKİKA 2023! Selahattin Demirtaş davası ne oldu, karar çıktı mı? CANLI maç izle! TÜM MAÇLAR! Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 7 Aralık GÜNÜN MAÇLARI CANLI İZLE! 7 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 7 Aralık Perşembe burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title