Haberler

İran Cumhurbaşkanı Zorunlu Başörtüsü İhlallerine Son Verileceğini Söyledi

Abone Ol

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ülkede artan zorunlu başörtüsü kuralı ihlallerine son verileceğini açıkladı. Reisi, başörtüsü kuralının tavizsiz şekilde uygulanacağını belirtirken, bilinçsizce ve organize bir şekilde başörtüsü kuralını ihlal edenlerin görevlerinin açık olduğunu vurguladı. Geçen yıl yaşanan bir olayın ardından başlayan protestolar sırasında başörtüsü kurallarına uymayan kadınların görüntüleri sosyal medyada yayılmıştı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ülkede son zamanlarda artan zorunlu başörtüsü kuralı ihlallerine mutlaka son verileceğini söyledi.

İran devlet televizyonuna göre, başkent Tahran'da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Reisi, geçen yıl genç bir kadının polis nezaretinde ölümünün ardından uzun süreli protestolar sırasında yaygınlaşan "zorunlu başörtüsü kuralı ihlallerine" değindi.

Başörtüsü kuralının tavizsiz şekilde uygulanacağı mesajını veren Reisi, "Başörtüsü çıkarma hareketlerine kesinlikle son verilecek. Bilinçsiz ve bilgisizce başörtüsü kuralını ihlal edenleri bilgilendirmeliyiz ancak organize şekilde yabancıların yönlendirmesiyle başörtüsü kuralını ihlal eden az sayıdaki bazılarının görevleri de açıktır." dedi.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in konuyla ilgili sözlerine işaret eden Reisi, "Devrim liderinin söylediği üzere düşman bu meydana bir planla geldi ve biz de meydana çıkıp planlı bir şekilde çalışmalıyız." ifadelerini kullandı.

Tahran'da 13 Eylül 2022'de başörtüsü kuralına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınan Mahsa Emini'nin polis nezaretinde ölümü ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı. Gösteriler sırasında yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Bu süreç sonrasında ülkede bazı kadınların başörtüsü kurallarına uymadığına dair görüntüler sosyal medyada yer bulmuştu. Bununla birlikte zorunlu başörtüsü yasasına uymadığı tespit edilen bazı işletmelerin kapatıldığına dair haberler ülke medyasına yansımıştı.

İran hükümeti, kamuya açık yerlerde zorunlu başörtüsü yasası ihlallerine para cezaları ve bankacılık hizmetlerinin engellenmesi yoluyla karşı koymayı öngören bir yasa tasarısını mayısta Meclise sunmuştu.

Kaynak: AA / Dünya

İbrahim Reisi Tahran İran Dünya Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title