Haberler
BBC

Hollanda: Türkiye seçim gerilimini bize ihraç ediyor

Abone Ol

Hollanda hükümeti, Türkiye’nin seçim gerilimini kendi ülkelerine ihraç ettiğini belirterek, Pazar akşamı Amsterdam’da Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy verme işleminin sona erdiği sırada yaşanan olayların “kabul edilmez olduğunu” açıkladı.

Hollanda hükümeti, Türkiye’nin seçim gerilimini kendi ülkelerine ihraç ettiğini belirterek, Pazar akşamı Amsterdam’da Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy verme işleminin sona erdiği sırada yaşanan olayların “kabul edilmez olduğunu” açıkladı.

Aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) kavgaya karışan Türkiye kökenli seçmenlerin “ Hollanda vatandaşlığından çıkarılmasını ve ülkeden atılmasını” istedi.

Pazar akşamı saat 21.00 sıralarında Amsterdam’daki RAI Kongre ve Fuar Merkezi’ndeki sandıkların kapanmasına kısa bir süre kala, Türkiye kökenli seçmenler arasında kavga çıkmıştı.

Amsterdam polisi, olağanüstü durum ilan ederek bölgeye çevik kuvvet ekipleri sevk edilmişti.

Hollanda Sosyal İşler Bakanı Karien van Gennip, sandık başında çıkan olaylara ilişkin Temsilciler Meclisi’ne bilgi verdi.

Van Gennip, RAI’deki sandık başında 300 kişinin kavgaya karıştığını söyledi.

Hollandalı bakan, farklı kesimler arasındaki kavgaya ilişkin resmi soruşturmanın devam ettiğini belirterek daha fazla ayrıntı vermedi.

Kavga kültürünün, Hollanda’ya göre olmadığını vurgulayan van Gennip, “Sandıkta şiddet ve gözdağı kabul edilemez" dedi.

Bakan van Gennip, Türkiye seçimlerinin çok gergin bir ortamda geçtiğini ve bu gerilimin Hollanda'ya ihraç edildiğini söyledi.

Oy kullanmanın temel bir hak olduğunu ve engellenemeyeceğini vurgulayan Hollandalı bakan, gerilimlerin, şiddet ve yıldırma olmaksızın, yasalara saygı çerçevesinde, " Hollanda usulü" ifade edilmesini istedi.

Van Gennip, milletvekillerinin önerisi üzerine, Hollanda’da olduğu gibi, Türkiye’deki seçimler için mektupla oy kullanılmasının mümkün olup olmayacağını araştıracağını açıkladı.

Koalisyon hükümetinin büyük ortağı Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) Milletvekili VVD Milletvekili Bente Becker, Türkiye kökenli Hollandalıların "çok uzun süredir ve çok sık olarak Erdoğan rejimi tarafından etkilendiğini ve sindirildiğini" öne sürdü.

Becker, AKP’ye yakınlığı ile bilinen Osmanlı Ocağı üyelerinin kavgaya karıştığı iddialarına atıfta bulundu.

İktidar partisi milletvekili, “Olaylarda AKP’nin militan şubesine bağlı kişilerin yer aldığına dair işaretler var. Bu kesinlikle mümkün olmamalı" diye konuştu.

Aşırı sağcı PVV ise, Türkiye seçimlerinin Hollanda ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını savunarak, bir daha izin verilmemesini önerdi.

PVV Milletvekili Machiel de Graaf, sandık başında yaşanan kavganın faillerinin “ibret için Hollanda vatandaşlığından çıkarılmasını ve ülkeden atılmasını” istedi.

Bakan Karien van Gennip, aşırı sağcı partinin önerisine yanıt vermedi.

Hollanda’da 7 Mayıs Pazar akşamı sona eren oy verme işlemi, 29 Nisan’dan itibaren Amsterdam, Lahey, Deventer ve Eindhoven kentlerinde kurulan sandıklarda gerçekleştirildi.

Yaklaşık 287 bin Türk seçmenin bulunduğu Hollanda’da, 146 bin 149 kişi oy kullandı.

Katılım oranı, 2018’deki seçimlere göre yüzde 4,3 artarak; yüzde 50,96 olarak gerçekleşti.

Bir önceki seçimlerde kayıtlı 260 bin seçmenden 121 bin 584’ü sandığa gitmişti.

BBC

Milletvekili Hollanda Türkiye Van Dünya Haberler

Bakmadan Geçme

6 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 6 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 6 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 6 Aralık 2023 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 6 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 6 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 6 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Uludağ Gazoz hangi ülkenin markası, kimin malı? 6 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? ZTK kura çekimi ne zaman? Ziraat Türkiye Kupası 5. tur eleme maçları kura çekimi ne zaman yapılacak? Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkarsa ne kadar kazanacak, ne kadar gelir elde edecek? Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi maçı ne zaman? Kopenhag Galatasaray maçı bu hafta mı haftaya mı ne zaman?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title