Haberler

Gürcistan Başbakanı: Topraklarımızın yüzde 20 Rusya'nın işgali altında

Son Güncelleme:
Abone Ol

Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Gürcistan topraklarının yüzde 20'sinin Rusya'nın işgali altında olduğunu belirtti. Garibashvili, Rusya'ya baskı uygulama çağrısı yaparken, Abhazya ve Güney Osetya'da yaşayan halka birlik ve beraberlik çağrısında bulundu. Ayrıca Ukrayna'ya tam dayanışma içerisinde olduklarını ifade etti.

- Gürcistan Başbakanı Garibashvili: "Topraklarımızın yüzde 20 Rusya'nın işgali altında"

NEW YORK - Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili, Gürcistan topraklarının yüzde 20'sinin Rusya'nın işgali altında olduğunu ifade etti.

Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili, New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu katılımcılara hitap etti. Başbakan Garibashvili, özgürlüğü ve zengin mirasına değer veren, sürekli değişen jeopolitik ortamda ilerlemeyi benimseyen güçlü bir ulus olan Gürcistan'ı temsil ettiğini vurguladı. Gürcistan topraklarının yüzde 20'sinin Rusya'nın işgali altında olduğunu ifade eden Garibashvili, "Bildiğiniz gibi ülkem 2008 yılında kapsamlı bir askeri saldırı yaşadı ve bunun yıkıcı sonuçlarına katlanmaya devam ediyor. Gürcistan topraklarının yüzde 20'sinin Rusya tarafından işgal edilmesinde ve yüz binlerce insanın evlerinden edilmesinde bu durum açıkça görülmektedir" diye konuştu.

"Şunu güvenle ifade ediyorum ki yaşadığımız yıkımlara rağmen hedeflerimizin peşinden gitmekten çekinmedik" diyen Garibashvili, "Gürcistan'ı, BM Şartı'nda yer alan temel ilke ve değerlerin gerçekleştirilmesine tamamen bağlı, dinamik bir topluma dönüştürdük" ifadelerini kullandı.

Rusya'ya baskı uygulama çağrısı

Garibashvili, "Gürcistan savaşın maliyetinin ve barışın değerinin farkında. Hükümetimiz 2012 yılından bu yana kesintisiz on yıllık barış ve istikrarı inşa etmiş ve sürdürmüştür. Bu fırsattan yararlanarak Gürcistan'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği sarsılmaz destekten dolayı uluslararası topluma derinden teşekkürlerimizi ifade etmek istiyorum. Barışçıl varoluşumuzun devamını sağlamak için uluslararası toplumu, Rusya Federasyonu'na Cenevre Uluslararası Görüşmeleri'ne katılma ve Avrupa Birliği'nin arabuluculuğunda varılan 2008 Ateşkes Anlaşmasını tam olarak uygulama çağrısı yapmaya davet ediyorum" dedi.

Abhazya ile Güney Osetya'ya çağrı

Garibashvili ayrıca Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazya ile Güney Osetya'da yaşayan halka birlik ve beraberlik çağrısında bulundu. Garibashvili, "Abhaz ve Oset kardeşlerimize sesleniyorum. Ortak düşmanımız birliğimize karşı çıkıyor. Bizler inanılmaz başarılara imza atabilecek yetenekli insanlarız, ancak birlikte kalıcı istikrarı sağlayabilir, daha fazla yatırım çekebilir ve birleşmiş bir ulus olarak tam potansiyelimize ulaşabiliriz. Birlikte huzurlu, istikrarlı ve müreffeh bir gelecek için bu fırsatın elimizden kaçmasına izin vermemeliyiz" ifadelerini kullandı.

Ukrayna savaşına da değinen Garibashvili, "Ukrayna'nın şu anda karşı karşıya olduğu acıları ve zorlukları hissediyoruz. Ukrayna halkıyla tam dayanışma içerisindeyiz" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

Birleşmiş Milletler Avrupa Birliği Gürcistan Rusya Politika Dünya Haberler

Bakmadan Geçme

6 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 6 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 6 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 6 Aralık 2023 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 6 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 6 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 6 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Uludağ Gazoz hangi ülkenin markası, kimin malı? 6 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? ZTK kura çekimi ne zaman? Ziraat Türkiye Kupası 5. tur eleme maçları kura çekimi ne zaman yapılacak? Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkarsa ne kadar kazanacak, ne kadar gelir elde edecek? Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi maçı ne zaman? Kopenhag Galatasaray maçı bu hafta mı haftaya mı ne zaman?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title