Haberler

Finlandiya Cumhurbaşkanı: İnsanların güvenlik duygusu endişe verici bir seviyeye düştü

Son Güncelleme:
Abone Ol

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, dünyanın karmaşık bir hale geldiğini ve insanların güvenlik duygusunun endişe verici bir seviyeye düştüğünü belirtti. Niinistö, Ukrayna savaşında Finlandiya'nın Kiev'e yardım ettiğini ve Ukrayna'nın egemenliğine saygı duyulması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, iklim değişikliği konusunda daha fazla eylem çağrısında bulundu.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, küresel olarak, insanların güvenlik duygusunun endişe verici bir seviyeye düştüğünü söyledi.

New York'taki Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulunda konuşan Niinistö, dünyanın karmaşık bir hale geldiğini ve küresel tansiyonun yükseldiğini ifade etti.

Niinistö, Rusya- Ukrayna savaşında Finlandiya'nın Kiev'e yardım ettiğini ve Ukrayna'nın doğal meşru müdafaa hakkını desteklediklerini vurguladı.

Savaşın hem prensipte hem uygulamada herkesi etkilediğini vurgulayan Niinistö, "Bunun küresel anlamda ciddi sonuçları olacaktır. Ukrayna'daki savaş, bugün dünyanın dört bir yanında gördüğümüz uzun süreli çatışmalardan biri haline gelmemelidir. Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyan bir barış hepimizin çıkarınadır. Hedef bu olmalıdır." diye konuştu.

Niinistö, küresel olarak, insanların güvenlik duygusunun endişe verici bir seviyeye düştüğünü belirterek, "Dünya çapında devam eden yüzden fazla silahlı çatışma var. Afganistan, Sudan ve Yemen'de ve diğer pek çok ülkede insanlar muazzam insani ihtiyaçlarla karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Bu acil durumların hiçbirini gözden kaçırmamalıyız." ifadesini kullandı.

İnsan hakları söz konusu olduğunda hiçbir ülke mükemmel olmadığını vurgulayan Niinistö, ülkelerin birbirinden bir şeyler öğrenebileceğini kaydetti.

Niinistö, gezegendeki tüm varlıklar ve yaşam için sürdürülebilir bir gelecek sağlamanın "en acil" görev olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Taahhütlerimizi çok daha ciddiye almamız gerekiyor. Eğer bir hedefin gerisinde kalırsak, bunun etkilerinin diğer alanlarda katlanarak artması muhtemeldir. İklim eylemi bunun açık bir örneğidir. Önemli adımlar atıldı, ancak daha fazlasının yapılması gerekiyor. Geçtiğimiz yaz bir kez daha kayıtlara geçen en sıcak yaz oldu. Dünyanın her yerinde yıkıcı seller, kuraklık ve orman yangınları gördük. Bunların varoluşsal sorular olduğunu anlamalıyız. Ortak hırsımızı arttırmalıyız. Emisyonların azaltılmasına yönelik yeni ve güçlü taahhütlere acilen ihtiyaç duyulmaktadır ve bunlar hızlı ve etkili eylemlerle desteklenmelidir."

Kaynak: AA / Dünya

Finlandiya Ukrayna Kiev Dünya Haberler

Bakmadan Geçme

Rektör Güliz Moğan kimdir? İstanbul Okan Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Selman Öğüt kimdir? İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Mehmet Yazıcı kimdir? Antalya Belek Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör İsmail Boz kimdir? Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? UEFA Konferans Ligi ikili averaj mı, genel averaj mı? 30 Kasım 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Kasım Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Kasım AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Kasım Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 1 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Kasım 2023 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 1 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title