Haberler

Fas'ta depremden etkilenen köy ve şehirlerin yeniden inşası yıllar alabilir

Son Güncelleme:
Abone Ol

Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) İletişim Direktörü Benoit Carpentier, Fas'ta depremden etkilenen köy ve şehirlerin yeniden inşasının yıllar alabileceğini belirtti. Depremin merkezinin Marakeş'e 75 kilometre uzakta olduğunu ve yüzlerce kilometre uzaklıktaki köylerin dahi etkilendiğini aktaran Carpentier, yerel ve uluslararası topluluklarla koordineli çalıştıklarını dile getirdi.

Uluslararası Kızılhaç Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) İletişim Direktörü Benoit Carpentier, Fas'ta depremden etkilenen köy ve şehirlerin yeniden inşasının yıllar alabileceğini belirtti.

BM Cenevre Ofisi'nin haftalık basın toplantısında Fas'ta yaşanan deprem ile Libya'daki sel felaketleri ele alındı.

Carpentier, Marakeş'ten çevrimi içi yaptığı konuşmada, ülkenin tanık olduğu yıkımdan bahsetti.

Depremin merkezinin Marakeş'e 75 kilometre uzakta olduğunu ve yüzlerce kilometre uzaklıktaki köylerin dahi etkilendiğini aktaran Carpentier, yerel ve uluslararası topluluklarla koordineli çalıştıklarını dile getirdi.

Carpentier, "Yüz binlerce kişinin barınağa ihtiyacı var. Önümüzdeki hafta fırtınalar ve soğuk hava bekleniyor. Etkilenen köy ve şehirleri yeniden inşa etmek aylar hatta yıllar alabilir." dedi.

IFRC Libya Heyeti Başkanı Tamer Ramadan da Libya'da selin en çok etkilediği Derne kentindeki durumun karmaşık olduğunu ve erişim konusunda sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Ramadan, ilk yardım, geçici barınak ve tahliye hizmetlerinin yanı sıra cesetlerin nereye taşınacağı konusunda destek olduklarını kaydetti.

Cansız bedenler hastalık veya salgına neden olmuyor

Kenya'dan çevrim içi toplantıya katılan Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin (ICRC) Afrika Adli Tıp Müdürü Bilal Sablouh, çatışma ve felaketler sonucu yaşanan ölümlerin ardından cesetlerin hastalık veya salgınlara neden olmadığını anlattı.

Sablouh, "Bu yanlış anlama çoğu zaman cesetlerin hızla imha edilmesine yol açıyor. Bu da ailelerin düzgün ve onurlu bir cenaze töreni yapamaması anlamına geliyor. Cesetlerin belgelenmesi ve etiketli ceset torbalarına konulması gerekiyor. Hem Fas hem de Libya'da hayatını kaybedenlerin defnedilmesi zaman alacak." diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris ise afetlerden sonra güvenli içme suyuna erişimin önceliklerinden biri olduğunu vurguladı.

Harris, "Su kirliliğinin ana nedeni cansız bedenler değil ancak mümkünse içilebilir su kaynaklarından uzak tutulmalılar." şeklinde konuştu.

Kaynak: AA / Dünya

Kızılay Marakeş Libya Fas İnşaat Sağlık Dünya Haberler

Bakmadan Geçme

Dilan Polat'ın yardımcısı Şule gözaltına mı alındı, suçu ne? Şule Özbek mi, Türk mü? Urfa dürüm tarifi! MasterChef Urfa dürüm nasıl yapılır? Adana dürüm tarifi! MasterChef Adana dürüm nasıl yapılır? Çöp şiş dürüm tarifi! MasterChef Çöp şiş dürüm nasıl yapılır? Tavuk şiş dürüm tarifi! MasterChef Tavuk şiş dürüm nasıl yapılır? 5 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 5 Aralık Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 5 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 5 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 5 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 5 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 5 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 5 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 5 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title