Haberi Paylaş
BBC

Evcil hayvan sahibi olmak İran'da 'hapse girme nedeni olabilir'

Dünya Haberleri

Evcil hayvan sahibi olmak İran'da 'hapse girme nedeni olabilir'

İran'da parlamentoya gelen bir yasa tasarısı, kedi ve köpekler dahil evcil hayvan sahibi olmaya sert kısıtlamalar getirilmesini içeriyor. Bununla birlikte evcil hayvan sahibi olmak hapse girme nedeni de olabilir.

İran'da parlamentoya gelen bir yasa tasarısı, kedi ve köpekler dahil evcil hayvan sahibi olmaya sert kısıtlamalar getirilmesini içeriyor. Başkent Tahran sakinleri için sokakta köpek gezdirmek ise çoktan cesaret işi olmuş durumdadır.

Tahran'dan bir köpek sahibi Mahsa, evcil hayvan sahiplerine yönelik gözaltlarına ve hayvanlara el konulması vakalarına değindi. İran'ın başkentinde polis, şehrin parklarında köpek gezdirmenin suç olduğunu duyurdu. Bu yasak, "kamu güvenliğini sağlama" tedbiri olarak açıklanıyor. Buna paralel olarak olarak, aylar süren tartışmaların ardından, İran parlamentosu aynı yönde bir yasa tasarısını onaylamaya hazırlanıyor. "Hayvanlara karşı kamusal hakların korunması "adı altında evcil hayvan sahipliğinin tamamen kısıtlanması gündemde.

Evcil hayvan sahibi olmak İran'da 'hapse girme nedeni olabilir'

Yeni sunulan yasa tasarısına göre, evcil hayvan sahibi olmak ancak özel bir komitenin vereceği izinle mümkün olacaktır. Hayvanların "ithal edilmesi, satılması ve alınması, taşınması ve tutulması" ise en az 800 dolardan başlayan cezalara tabi tutulacaktır. Bu kapsamdaki hayvanlar arasında kediler, köpekler, kaplumbağalar ve tavşanlar da var.

İran Veterinerler Birliği Başkanı Dr. Payam Mohebi, yasaya açıktan karşı çıkan isimlerden. BBC'ye yaptığı açıklamada, "Tartışmalar on yıl önce bir grup milletvekilinin tüm köpekleri kısırlaştırıp onları hayvanat bahçelerine vermek ya da çöllere bırakmak yönünde bir yasa hazırlamalarıyla başladı" diyor. Dr. Mohebi, "Yıllar içinde birkaç kez bunu değiştirdiler, köpek sahiplerine 'dayak cezası' bile önerildi. Ancak plan işe yaramadı" diye anlatıyor.

Evcil hayvan sahibi olmak İran'da 'hapse girme nedeni olabilir'

Köpek beslemek İran'da kırsal yaşamın her zaman bir parçası oldu. Ancak hayvanlar 20. yüzyılda kentlerin de vazgeçilmez bir parçasıydı. İran, Ortadoğu'da hayvan hakları yaslarını geçiren ilk ülkelerdendi. 1948'de hükümet hayvan hakları için ilk kurumları oluşturdu. Ülkede Pehlevi Hanedanı'nın da kendine ait köpeği vardı. 1979'da İslam Devrimi'nin ardından İranlıların olduğu gibi köpeklerinin de hayatı değişti.

Evcil hayvan sahibi olmak İran'da 'hapse girme nedeni olabilir'

İslami kesimlerde hayvanlar "günah" olarak görülebiliyordu. Yeni İslami rejimde köpekler aynı zamanda "Batılılaştırma" sembolü olarak görüldü. Tahran'dan veteriner Dr. Aşkan Şemirani, köpek sahibi olmakla ilgili net bir düzenleme yok. Polisler keyfi olarak "Batılılaştırma sembolü olarak gördükleri köpekleri gezdirenleri, hatta arabasında taşıyanları gözaltına alıyor" dedi.

Dr. Şemirani, "Hatta hayvanlar için bir hapishane bile yaptılar. Buradan çok sayıda korkunç olay kulağımıza geliyor" diye de ekliyor. Köpeklerin tutulduğu yerlerde, yeterli besin ve su sağlanmadığı da duyumlar arasında. İran'da Batı'dan gelen yaptırımlarla yaşanan ekonomik zorluklar da bu yasada rol oynuyor. Yetkililer, ülkedeki döviz rezervlerini korumanın yolu olarak birçok üründe olduğu gibi evcil hayvan mamalarının ithal edilmesini de yasaklamış. Bu nedenle, özellikle de evcil hayvan mamalarının kara borsaya düşmesiyle fiyatlar yükselmiş.

Evcil hayvan sahibi olmak İran'da 'hapse girme nedeni olabilir'

İran kedisi, dünyanın en meşhur kedi cinsleri arasında. İranlı bir veteriner, "İran kedisinin şimdi anavatanında güvende olmadığına inanabiliyor musunuz?" dedi. "Bu yasanın hiçbir mantığı yok. Yalnızca demir yumruklarını halka göstermek istiyorlar" ifadesini de sözlerine ekledi.

İran Veterinerler Birliği Başkanı Dr. Mohebi de yasanın "utanç verici" olduğu görüşünde. "Eğer parlamentodan geçerse, gelecek nesiller bizi köpekleri yasaklayan insanlar olarak hatırlayacak" sözlerinde bulundu.

BBC

kedi İran Dünya Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber BBC tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. BBC tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı BBC kurumudur.
title