Haberi Paylaş

İsveç'ten peş peşe NATO açıklamaları! Önce "Üyelik sürecini durdurduk" dediler, sonra geri adım attılar

Dünya Haberleri

İsveç'ten peş peşe NATO açıklamaları! Önce 'Üyelik sürecini durdurduk' dediler, sonra geri adım attılar

Aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan'ın Kur'an-ı Kerim yakma eylemlerinin ardından İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, NATO üyelik sürecini durdurduklarını söyledi. Gündem olan çıkışın ardından açıklama yapan Billström'ün basın sekreteri Anna Erhardt, sözlerin yanlış anlaşıldığını belirtti. NATO sürecinin durmadığını, üçlü muhtıranın devam ettiğini söyleyen Erhardt, "Ancak ne zaman onaylayacağına Türkiye karar verecek." ifadelerini kullandı.

Aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan'ın İsveç ve Danimarka'da üst üste gerçekleştirdiği Kur'an-ı Kerim yakma eylemleri Türkiye'nin sert tepkisiyle karşılaştı. Ankara'nın talebi üzerine İsveç ve Finlandiya'yla yapılacak üçlü toplantı iptal edilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz hafta Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, İsveç'e resti çekerek, NATO konusunda kendilerinden destek beklememesini söyledi.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, aşırı sağcı Rasmus Paludan'ın Kuran-ı Kerim'i yakma eylemleri ve diğer tepki çeken gösterilerin ardından Türkiye'de yaşanan öfke nedeniyle NATO üyelik sürecini geçici olarak durdurduklarını söyledi. Billström, "Süreç 'geçici' olarak durduruldu. Provokatif eylemlerden sonra İsveç'e yönelik öfkeyi gidermeye çalışıyoruz. Amacımız temmuzda tam üyelik. Türkiye'de seçimin yapılacağı 14 Mayıs'ı da yakından takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Billström'ün gündem olan sözlerinin ardından İsveç'ten bir açıklama daha geldi. Billström'ün basın sekreteri Anna Erhardt, Billström'ün açıklamalarının yanlış anlaşıldığını ifade ederek, İsveç'in NATO'ya üyelik sürecini askıya almadığını açıkladı. Erhardt, "NATO süreci duraklamadı. Hükümet, İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki muhtırayı uygulamaya devam ediyor. Ancak ne zaman onaylayacağına Türkiye karar verecek" diyerek, İsveç'in NATO'ya üyelik sürecini askıya aldığına dair çıkan haberleri yalanladı.

İsveç'e NATO üyeliği konusunda kapıları kapatan Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Böyle bir kepazeliğin yaşanmasına sebebiyet verenlerin NATO'ya başvuru konusunda artık bizde herhangi bir hayırhahlık beklemeyeceği açıktır. Terör örgütlerinde caddelerinizde, sokaklarınızda cirit attıracaksınız ondan sonra bizden NATO'ya girmesi için destek bekleyeceksiniz. Yok böyle bir şey. Madem bu kadar seviyorsunuz, koruyorsunuz, öyleyse ülkelerinin savunmalarını emanet etmeleri tavsiyesinde bulunuyorum. Biz bir şeyi söyleyince dürüst söyleriz, birileri bize namussuzluk yaptığında haddine bildiririz. İsveç yönetimi hak ve özgürlüklere bu kadar saygılıysanız önce Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Müslümanların dini inancına saygı göstereceksiniz. Bu saygıyı göstermiyorsanız kusura bakmayın bizden de NATO konusunda herhangi bir destek göremeyeceksiniz." ifadelerini kullanmıştı.

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Dünya

Recep Tayyip Erdoğan Rasmus Paludan İsveç Nato Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (11)

sade vatandaş:

kudüste masum on tane sivili öldüren israile ses çıkarmayıp sinagoga yapılan saldırıyı kınıyanları kınıyorum erbakan haklıymış

Cevap Yaz06Yayından Kaldır
Cihat Yüksel Mobil-IOS:

Adam gibi adam RECEP TAYYİP ERDOĞAN.

Cevap Yaz614Yayından Kaldır
Fırat Türk:

Hicbirzaman kabul etmeyin

Cevap Yaz310Yayından Kaldır
Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title