Haberi Paylaş
Erbil: Maliki'den Sözde Kürdistan Başbakanı Barzani'ye Ziyaret

Erbil: Maliki'den Sözde Kürdistan Başbakanı Barzani'ye Ziyaret

Dünya Haberleri

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ikili görüşmeler için geldiği Kuzey Irak'ın Erbil kentinde, sözde Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani ile biraraya geldi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ikili görüşmeler için geldiği Kuzey Irak'ın Erbil kentinde, sözde Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani ile biraraya geldi.

Irak Başbakanı Maliki, sözde Kürdistan ve Irak Hükümetleri'nin ikili ilişkilerini güçlendirmek amacıyla yaptığı ziyaret çerçevesinde, Sözde Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani ile bir süre başbaşa görüştü. Görüşmelerin ardından bir basın açıklaması yapan ikili, Irak devletine bağlı federal bölgeler ve vilayetlerin sorunlarının çözülmesi konusunda, Bağdat ile ortak hareket ederek kararlar alınması yönünde bir anlaşmaya vardıklarını belirtti. Maliki ve Barzani, sık sık dostluk mesajları verdiği basın açıklamasında, Kerkük'ün durumuyla ilgili 2007 yılı sonunda yapılacak referandumda nasıl bir sonuç çıkarsa çıksın Bağdat ve sözde Kürdistan hükümetlerinin karara saygı duyacaklarını da ifade ettiler.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, bir basın mensubunun Şii lider Mukteda El Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu'nun Sünniler'e yönelik saldırılarda bulunduğu iddialarını hatırlatması üzerine, "Ben başbakanlığa gelirken verdiğim sözlerden biri şahıslara ait olan orduları kaldırmaktı. Şu an Irak'ta yaklaşık olarak 15 ila 20 arasında ordularla gruplar var. Bunlar Saddam düştükten sonra ortaya çıktı. Bu ordular, savaş zamanında denetleme yapılmaması ve karşılarında polisle asker gücü görmemesi yüzünden güçlendi. Son günlerde bu grupları kontrol etmekte biraz zorlanıyoruz. İnanıyorum ki bizim asker ve polislerimiz bu grupları dağıtarak asayişi sağlayacaklar" yanıtını verdi.

Başbakan Maliki ayrıca, Irak'ın kuzey bölgesinde çıkan petrollerin sözde Kürt hükümetiyle aralarında bir probleme neden olamayacağını vurgulayarak, "Bu konuda verdiğimiz sözlerin arkasındayız" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title