Haberi Paylaş
Erbil: Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Mesut Barzani'yi Ziyaret Etti

Erbil: Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Mesut Barzani'yi Ziyaret Etti

Dünya Haberleri

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, sözde Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani'yi ziyaret etti.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, sözde Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani'yi ziyaret etti.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, bir dizi görüşmelerde bulunmak üzere sabah saatlerinde sözde Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani'yi ziyaret etti. Başkanlık binasında bir süre başbaşa görüşme yapan ikili ortak basın toplantısı düzenledi. Irak'ta son günlerde meydana gelen iç savaş belirtilerinin ortadan kaldırılması için ortak proje geliştirmeleri gerektiği üzerinde duran ikili, çıkan olaylar üzerine yeni önlemler alacaklarını belirtti. Sözde Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani'ye yöneltilen, "Birkaç gün evvel bir gazetede yayınlanan sözde Kürdistan peşmergelerinin Bağdat'ta dağıtılarak görev alabileceği konusuna ne diyorsunuz" sorusuna Barzani, "Tüm Irak'ta yapılan asayiş uygulamalarının arttırılarak, olayların bastırılmasına çok seviniyoruz. Ancak şu anda peşmergelere bu görevi vermeyi uygun görmüyoruz" şeklinde cevap verdi. Bir gazetecinin Irak'ta yaşayan Araplar'ın kuzey bölgelere göç ettiği ve bölge nüfusunun aşırı artması sonrasında herhangi bir endişe olup olmadığı sorusuna ise Barzani, "Arap ailelerini Kürdistan'a sürülüyor. Kürdistan'da onlara hizmet etmek bizim için büyük bir şereftir. Çünkü onlar kendi ülkelerine geliyor. Elimizden geldiğince en iyi hizmetleri vereceğiz. Bir gün gelecek oradaki olaylar bitecek ve kendi evlerine dönecekler" diye yanıt verdi.

Türkiye ve İran'ın bir süre önce terör örgütü PKK nedeniyle kuzey bölgelerini bombalaması konusuna ise Talabani, "Saddam zamanında komşu ülkeler arasında anlaşmalar vardı. Terör konusunda yapılan bombalamalar birbirleriyle haberli olarak yapılıyordu. Ama Saddam'dan sonra bu anlaşmalar sona erdirildi. Bu konu hakkında hem İran hem de Türkiye ile konuştuk ve tepkimizi belirttik. Şu anda ne olursa olsun sınırlarımızın zorlanması bizim zorumuza gidiyor" şeklinde cevap verdi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title