Haberi Paylaş
Erbil: Barzani'den Açıklamalar

Erbil: Barzani'den Açıklamalar

Dünya Haberleri

Sözde Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, "Pek çok yabancı ülke, Kürdistan bölgesinde konsolosluk açmak için müracaat etti. Konsolosluk talebinde bulunanlar arasında hiçbir Arap ülkesi yok" dedi.

Sözde Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, "Pek çok yabancı ülke, Kürdistan bölgesinde konsolosluk açmak için müracaat etti. Konsolosluk talebinde bulunanlar arasında hiçbir Arap ülkesi yok" dedi.

Barzani, Elşarkulawsat gazetesine yaptığı açıklamada, sözde Kürdistan bölgesinin birlik ve beraberliğinden bahsederek, "Geçmişle ilgili olarak hoşgörülü bir siyaset takip etmekteyiz. Bu da Kürdistan'ın şimdi içinde bulunduğu durum gibi ileriye gitmenin ve gelişmenin sebebidir. Kürdistan'ın gelecekte halk için birlik, beraberlik ve gelişme için örnek bir yer olmasını temenni ediyorum. Kürdistan bölgesinde güvenlik sağlamanın sırrı geçmişten ders almaktır" şeklinde konuştu. Bütün bir Irak'ta, sözde Kürdistan'daki güvenlik tecrübesinden istifade edilmemesinin sebebinin ne olduğuyla ilgili bir soruya karşılık olarak da Barzani, "Biz tecrübemizin Irak'ta yaşanması için çaba gösterdik; fakat Arap kardeşlerimiz hoşgörülü ve çok yapılı sistem yerine, kindar, radikal ve çatışma dolu bir ortamı tercih etti. Kürdistan bölgesinde çok sayıda yabancı ülke konsolosluk açmak için müracaat etti ve yakında da konsolosluklar açılacak. Konsolosluk talebinde bulunanların hepsi yabancı; ama aralarında hiçbir Arap ülkesi yok. Biz Kürdistan'da hemen hemen bütün sorunları hallettik. Ulusal birlik için bir temel attık. Kürt halkının kültürle daha iç içe olmasının devamı için çalışıyoruz. Herhangi bir siyasi grubun halka karşı çalışması durumunda kanunlar devreye girecekti. Yüce Allah Kürdistan'a doğal bir güzellik verdi. Temiz su, zirai toprak ve hepsinden önemlisi Kürdistan halkı arasında bir üretim çabası var. Biz 'Dubai' deneyiminden istifade etmek istiyoruz. Dubai'den daha ileri bir düzeye gelebiliriz. Bu çerçevede Kürdistan'da yatırım yapan çok sayıda şirket çalışmaktadır" ifadelerini kullandı.

Şimdiki Irak hükümetinden memnun olup olmadığına ilişkin bir soruya da Barzani, "Örnek bir hükümet olduğunu söyleyemem, fakat bu durumda bundan daha iyisi olmaz" karşılığını verdi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title