Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü: İsveç ve Finlandiya somut adımlar atmalı - Haberler
Haberi Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü: İsveç ve Finlandiya somut adımlar atmalı

AA - Sefa Mutlu - Dünya
 - Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO'ya üye olmak için başvuruda bulunan İsveç ve Finlandiya liderlerinin ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'le de telefonda görüştü. Erdoğan, iki ülkenin Türkiye ile dayanışma içinde olacaklarını açıkça göstermedikleri sürece NATO üyeliklerine olumlu yaklaşmayacaklarını belirtti. Stoltenberg ise Türkiye'nin güvenlik endişelerinin giderilmesi gerektiğini ifade etti.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya başvuru süreciyle başlayan kriz sonrası bugün Ankara'da diploması trafiği yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinisto ile görüştü. Yapılan görüşmelerde, Türkiye'nin iki ülkede bulunan terör örgütlerinin varlığı konusundaki talepleri ve güvenlik endişeleri bir kez daha yinelendi. İki görüşmenin ardından bu kez Erdoğan ve Stoltenberg bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'le yaptığı telefon görüşmesinde, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusu ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Türkiye'nin NATO'nun açık kapı politikasını samimi şekilde desteklediğini, İsveç ve Finlandiya'nın üyelik talebine dair meselenin ise bu iki ülkenin Türkiye'nin hayati milli güvenlik menfaatleriyle ilgili tutumları olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İsveç ve Finlandiya'nın Türkiye ile dayanışma içinde olacaklarını açıkça göstermedikleri sürece NATO üyeliklerine müspet yaklaşmayacaklarını belirtti.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı görüşmede, Türkiye'nin güvenlik endişelerinin giderilmesi gerektiğini ifade etti.

AA / Sefa Mutlu - Dünya

Recep Tayyip Erdoğan Jens Stoltenberg Finlandiya İsveç Politika Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title