Haberi Paylaş

ABD'nin casus balon iddialarına Çin'den yanıt geldi: Meteorolojik amaçlar için kullanılan sivil hava aracı

Dünya Haberleri

ABD'nin hava sahasına Perşembe günü girerek krize neden olan casus balonla ilgili Çin bugün detaylı açıklama yaptı. Çin Dışişleri Bakanlığı, balonun rotasından çok fazla saptığını vurgulayarak "Başta meteorolojik amaçlar olmak üzere araştırma için kullanılan sivil bir hava aracıdır." dedi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, hafta sonu planlanan Çin ziyaretini iptal ederken, Başkan Joe Biden ise, "Casus balonun icabına bakacağız." ifadelerini kullandı.

ABD'nin hava sahasına perşembe günü giren casus balon, Çin'le krize neden oldu. Balonla ilgili Çin'den detaylı açıklama geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada, balonun mücbir sebeplerden dolayı rotasından çok saptığı ve Çin'in bunu doğrulayarak ABD tarafına bilgi verdiğini belirtti. Balonun, meteorolojik araştırmalarda kullanılan hava aracı olduğu kaydedildi.

Bakanlık açıklamasında şunlara yer verdi: "Başta meteorolojik amaçlar olmak üzere araştırma için kullanılan sivil bir hava aracıdır. Batı Rüzgarlarından etkilenen ve sınırlı kendi kendini yönlendirme kabiliyetine sahip olan hava aracı, planlanan rotasından çok sapmıştır.Bu tamamen mücbir sebeplerden kaynaklanan beklenmeyen bir durumdur ve gerçekler çok nettir. Çin her zaman uluslararası hukuka sıkı sıkıya bağlı olarak hareket eder ve tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyar.Herhangi bir egemen ülkenin topraklarını veya hava sahasını ihlal etme niyetimiz yok ve asla ihlal etmedik. ABD'deki bazı politikacılar ve medya, onu Çin'e saldırmak ve karalamak için abarttı. Çin tarafı buna şiddetle karşı çıkıyor."

Hafta sonunu geçireceği New York eyaletine bağlı Syracuse kentine giden Biden, uçaktan indikten sonra bir gazetecinin ABD semalarındaki Çin balonuna ilişkin sorusunu yanıtladı. Konuya ilişkin ilk yorumunu yapan Biden, "Casus balonun icabına bakacağız." ifadesini kullandı.

Biden'ın açıklamasının ardından ABD'de dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Sky News'te yer alan habere göre; Federal Havacılık İdaresi (FAA), "ulusal güvenlik çabaları" nedeniyle Güney Carolina'daki Myrtle Beach Uluslararası Havaalanı da dahil olmak üzere üç havaalanında uçuşların durdurulduğunu söyledi.

Balonun ABD'nin hava sahanlığına girmesinden sonra dün açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Çin'in kabul edilemez eyleminin ışığında, bu hafta sonu Çin'e planladığım seyahatimi ertelediğimi iletmek için bu sabah ÇKP Merkezi Dışişleri Ofisi Direktörü Wang Yi ile konuştum. Bildiğiniz gibi Başkan Biden ve Başkan Şi, Kasım ayında Bali'de yaptıkları görüşmede benim Pekin'e gidip onların görüşmelerini takip etmem konusunda anlaştılar" dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Blinken'in Çin ziyaretini ertelemesiyle ilgili şunları kaydetti: "Her düzeyde temas ve iletişimin sürdürülmesi, Çin ve ABD Başkanlarının Bali'de yaptıkları toplantıda vardıkları önemli bir ortak anlayıştır. Her iki taraftaki diplomatik ekiplerin görevlerinden biri, ikili ilişkileri düzgün bir şekilde yönetmek, özellikle bazı beklenmedik durumları soğukkanlı ve ihtiyatlı bir şekilde yönetmektir. Aslında, iki taraf da bir ziyaret olacağını açıklamamıştı. Son açıklamanın yapılması ABD'nin meselesidir ve buna saygı duyuyoruz."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya

Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title