Haber : Brezilya'da her gün en az 6 çocuk kürtaj oluyor! Son vaka ülkeyi karıştırdı - Haberler

Haberi Paylaş
BBC

Brezilya'da her gün en az 6 çocuk kürtaj oluyor! Son vaka ülkeyi karıştırdı

 - Güncelleme:
Brezilya'da her gün en az 6 çocuk kürtaj oluyor! Son vaka ülkeyi karıştırdı

Brezilya'da tecavüz sonucu hamile kalan 10 yaşındaki bir çocuğa kürtaj yapılması ülkede tartışma yarattı. Gündem yaratan olay bir istatistiği de gün yüzüne çıkardı; ülkede her gün yaşı 10-14 arası değişen en az 6 çocuk kürtaj oluyor.

Brezilya, amcası tarafından defalarca tecavüze uğradıktan sonra hamile kalan 10 yaşındaki çocuk vakasıyla sarsıldı. Ülkede sadece tecavüz ve kadının yaşamının tehlikeye girdiği hallerde kürtaja izin veriliyor. Mahkeme söz konusu olayda kürtaja izin verdi; ancak dinci gruplar, kürtajı engellemeye çalıştı. Gündem yaratan olay bir istatistiği de gün yüzüne çıkardı; Brezilya'nın kamu sağlığı sistemi SUS'un kayıtlarına her gün 10-14 yaş arasındaki kız çocuklarına yapılan en az 6 kürtaj işlemi giriyor.

Ülkenin güneyindeki Espirito Santo eyaletindeki Sao Mateus kentinde yaşanan olay, çocuğun kürtaj için komşu bir eyalete götürülmek zorunda kalınmasıyla haberlere konu oldu ve detaylar aşırı sağcı bir eylemci tarafından internete sızdırıldı.

Brezilya yasaları sadece tecavüz ve kadının yaşamının tehlikeye girdiği hallerde kürtaja izin veriyor. Bir yargıç, altı yaşından bu yana amcası tarafından tecavüze uğratılan çocuğun kürtaj olmasına izin verdi. Tartışma, eyalet başkenti Vitoria'daki bir kamu hastanesinde çalışan doktorların, mahkemenin emrine karşın 14 Ağustos'ta kürtaj yapmayı reddetmeleriyle daha da büyüdü. Gerekçeleriyse, gebelikte Brezilya Sağlık Bakanlığı'nın tavsiyesi olan 22 haftalık sürenin aşılmış olmasıydı.

Dinci gruplar, kürtajı dava yoluyla engellemeye çalıştı ve protestolar düzenlediler. Hatta bazı eylemciler, çocuğun yattığı hastaneye girmeyi bile denedi.

Brezilya'da her gün en az 6 çocuk kürtaj oluyor

10 yaşındaki çocuğun gebe olduğu, 8 Ağustos'ta Sao Mateus'taki hastaneye götürülünce anlaşıldı. Vitoria'daki hastane, "Kürtajın ideolojik değil, teknik nedenlerle reddedildiğini" savunuyor. Çocuk üç gün sonunda, 1650 kilometre ötedeki Recife kentinde kürtaj oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Dr. Melania Amorim "Hamile kadınlarla çalışan her hastanenin, yasal kürtaj yapma zorunluluğu var. Espirito Santo'da yasal onay için beklediler ve geldiğinde, gebeliğin ilerlemiş olduğunu iddia ettiler" diyor.

Çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu belirtiliyor. Amcasıysa, 18 Ağustos'ta kaçtığı komşu eyalette tutuklandı.

Dr. Amorim çocuğun yaşadığı gibi vakaların çok sık görüldüğünü belirtiyor ve bunu profesyonel deneyimlerine dayanarak söylüyor. Brezilya'nın kamu sağlığı sistemi SUS'un kayıtlarına her gün 10-14 yaş arasındaki kız çocuklarına yapılan en az 6 kürtaj işlemi giriyor.

Cinsel şiddet istatistikleri de aynı derecede şoke edici. Sivil toplum kuruluşu Brezilya Kamu Güvenli Forumu'nun topladığı veriler, ülkede her bir saatte 13 yaşından küçük 4 kız çocuğunun tecavüze uğradığını gösteriyor.

BBC

Tecavüz Kürtaj Dünya Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (21)

alper ağa:

eminim burda ahkam kesenler erken gelişmiş bir kız çocugu görseler bayrağı göndere çekerler. gerçek imanı tatmadıkça kimlikte müslüman yazmış hikaye . eğitim şart her anlamda

KELAMİ İŞTE:

Sen hayatinda hic okula gitmedinmi? Brezilya avrupadan cok turklere benziyor YORUMDAN ANLATILMAK İSTENİLEN FARKLI ŞEY MÜSLÜMAN OLUNCA bambaska kulturu gözbebeği SORUN OLMLUYOR

Serhat:

ulan milletin ülkesine karışcanıza kendi ülkenize bakın bebege tecavuz eden var bebege

Tüm 21 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber BBC tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. BBC tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı BBC kurumudur.
title