Haberi Paylaş
Barzani: 'Kerkük'ün Denetimini Alsaydık Daha Güvenli Olurdu'

Barzani: "Kerkük'ün Denetimini Alsaydık Daha Güvenli Olurdu"

Dünya Haberleri

Irak Kürdistan Demokratik Partisi Başkanı Mesut Barzani,"Baas Rejiminin Çöktüğü 2003 Yılında Kerkük Ve Diğer Bölgelerin Denetimini Sağlamış Olsaydık, Bu Bölgelerin Güvenlik Durumu, Kürdistan Bölgesinin İstikrarlı Durumundan Farklı Olmayacaktı" Dedi.

Irak Kürdistan Demokratik Partisi Başkanı Mesut Barzani, "Baas rejiminin çöktüğü 2003 yılında Kerkük ve diğer bölgelerin denetimini sağlamış olsaydık, bu bölgelerin güvenlik durumu, Kürdistan Bölgesinin istikrarlı durumundan farklı olmayacaktı" dedi.

Süleymaniye'de bir toplantı düzenleyen Barzani, aslında Kerkük'te toplanmak istediklerini ancak bölgedeki mevcut güvenlik durumunun buna izin vermediğini belirtti.

Baas rejimi iktidarı boyunca Kerkük'te uygulanan “zulüm ve vahşetlerin” zirveye ulaştığını öne süren Barzani, "Irak Daimi Anayasası'nın ilgili maddesi belirlenen takvimde uygulamaya konulursa, henüz Kürdistan bölgesine bağlanmayan Kerkük ve diğer kopuk bölgelere uygulanan vahşet ve zulümlerin bir kısmı telafisi mümkün olabilir" dedi.

Barzani, "Kerkük kentinin Kürdistan bölgesine bağlanmasını talep ederken amacımız, bu kente yapılan tarihsel zülüm ve vahşetlerin düzeltilmesidir. Baas rejiminin çökertildiği 2003 yılında Kerkük ve diğer bölgelerin denetimini sağlamış olsaydık, bu bölgelerin güvenlik durumu, Kürdistan Bölgesinin istikrarlı durumundan farklı olmayacaktı" diye konuştu.

Öte yandan Irak'taki görev süresini tamamlayan İngiltere'nin Bağdat Büyükelçisi William Bati, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'yi ziyaret etti.

Ziyaretin ardından Talabani Bati onuruna bir yemek verdi. Yemeğe çok sayıda büyükelçi ile birlikte Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Aydın Selcen'in katıldığı bildirildi.

Kaynak: ANKA / Dünya

Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title