Haberler

Arap Parlamentosu Başkanı Sudan krizinde bölgesel ve uluslararası müdahalelere karşı uyarıda bulundu

Son Güncelleme:
Abone Ol

Arap Parlamentosu Başkanı Adil bin Abdurrahman el-Usumi, Sudan krizini bölgesel ve uluslararası müdahalelere terk etmemeleri gerektiğini söyledi. Arap Parlamentosu, Mısır'ın başkenti Kahire'deki Arap Birliği'nin merkezinde üçüncü yasama yılının 5. Genel Kurul toplantısını yaptı.

Arap Parlamentosu Başkanı Adil bin Abdurrahman el-Usumi, Sudan krizini bölgesel ve uluslararası müdahalelere terk etmemeleri gerektiğini söyledi.

Arap Parlamentosu, Mısır'ın başkenti Kahire'deki Arap Birliği'nin merkezinde üçüncü yasama yılının 5. Genel Kurul toplantısını yaptı.

Parlamento Başkanı Usumi, oturumda yaptığı konuşmada, Arap ülkelerine Sudan krizinin daha fazla büyümemesi için meselenin çözümünde daha fazla rol almaları çağrısında bulundu.

Usumi, "Araplar olarak Sudan'da akan kanın durması, ulusal ordunun birliği ve ülkenin toprak bütünlüğünün korunması için birleşmeliyiz. Sudan krizini bölgesel ve uluslararası müdahalelere terk etmemeliyiz. Sudan krizinin, bölgesel ve uluslararası güçlerin müdahale ettiği ve Birleşmiş Milletlerin ya da uluslararası bir elçinin gönderildiği Arap krizleri listesine girmesini istemiyoruz." ifadelerini kullandı.

Araplar için öncelikli konu olan Filistin meselesine daima destek verdiklerini vurgulayan Usumi, İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'ü Yahudileştirme girişimi, Filistinlilere ait evlerin yıkılması ve sivillere yönelik tekrar eden saldırılar gibi provokatif eylemlerini kınadı.

Usumi, "Tüm bu eylemler, Filistin halkının korunması ve başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması başta olmak üzere Filistinlilerin meşru haklarını sağlamak için siyasi, hukuki ve ahlaki sorumluluk üstlenmesi ve bu ihlallere son vermesi gereken uluslararası topluma apaçık bir meydan okumadır." diye konuştu.

Yemen meselesine ilişkin Usumi, krizin nihai ve kapsamlı siyasi çözüm çabalarının önünü açacak şekilde kalıcı ateşkesin sağlanması için harcanan çabalardan övgüyle söz etti.

Kaynak: AA / Dünya

Kahire Sudan Dünya Haberler

Bakmadan Geçme

Gönül Dağı YENİ BÖLÜM (116. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Gönül Dağı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Güldür Güldür Show YENİ BÖLÜM (353. Bölüm) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Güldür Güldür Show yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (2 ARALIK CUMARTESİ) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 2 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Hususi araçlarda kış lastiği zorunlu mu 2023? Hususi araçlara kış lastiği zorunlu mu? Kış lastiği zorunluluğu kimleri kapsıyor? CAN GÜRZAP NEDEN ÖLDÜ, ne zaman öldü? Can Gürzap kimdir, kaç yaşında, nereli, hastalığı neydi? 3 ARALIK NE GÜNÜ? 3 Aralık ne olarak kutlanıyor, anılıyor? 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajları ve önemi! Tarih belli oldu! GTA 6 FRAGMAN YAYINLANDI MI? Gta 6 fragman yayınlanma tarihi belli oldu! Gta VI (6) fragman izle! Dursun Ali Erzincanlı kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? Dursun Ali Erzincanlı şiirleri! Güneş doğduktan sonra sabah namazı kılınır mı DİYANET? Sabah namazı güneş doğduktan kaç dakika sonra kılınır DİYANET? CUMARTESİ GÜNÜ ECZANELER AÇIK MI? 2 Aralık 2023 Eczane çalışma saatleri! Tesla Cybertruck Türkiye fiyatı ne kadar, belli oldu mu? Cybertruck özellikleri neler, içi nasıl? Yalı Çapkını YENİ BÖLÜM (48. BÖLÜM) İZLE! Yalı Çapkını yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Ümit Özdağ hakkında neden soruşturma başlatıldı? Porshce CEO'su Nazif Mehmet Yazıcı kimdir? 2 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title