Annesi Ölen Bir Adım Öne Çıksın - Haberler
Haberi Paylaş

Annesi Ölen Bir Adım Öne Çıksın

Demirören Haber Ajansı - Dünya
Annesi Ölen Bir Adım Öne Çıksın

Gazze'de Okullar Bir Aylık Aradan Sonra Dün Açıldı. Devlet Yardımı Alacak Öğrencileri Belirlemek İsteyen Bir Okul Müdürünün Yaptığı Çağrı, Yürekleri Burktu.

Gazze’de okullar bir aylık aradan sonra dün açıldı. 200 bin öğrenci, savaşta ölenler için okul bahçesinde saygı duruşunda bulunmadı. Ancak devlet yardımı alacak öğrencileri belirlemek isteyen bir okul müdürünün yaptığı şu çağrı, yürekleri burktu: "Annesi veya babası şehit olan bir adım öne çıksın."

İSRAİL’in 27 Aralık’ta başlayan üç haftalık operasyonunda yerle bir olan Gazze Şeridi’nde okullar dün yeniden açıldı. En az 280’i çocuk toplam 1300 Filistinli’nin öldüğü savaşta yakınlarını kaybeden ve büyük travma yaşayan Gazzeli 200 bin öğrenci, Birleşmiş Milletler Filistinlilere Yardım Ajansı’na (UNRWA) ait 221 okulda ders başı yaptı. Hamas’ın kontrolündeki devlet okullarında da dersler başladı.

İsrail ordusunun geçen hafta bombaladığı Beyt Lahiya’daki bir ilkokul da, hasara rağmen eğitime dönüldü. Okul müdürü Riad Meliha, sabah okul bahçesinde sıraya giren yüzlerce öğrenciye megafonla şu anonsu yaptı: "Annesi veya babası şehit olan bir adım öne çıksın. Evi yıkılan bir adım öne çıksın." Öne çıkan 20 çocuğa devlet yardımı verileceğini söyleyen Meliha, birkaç hafta ders yapılmayacağını, öğrencilerin yaşadığı savaş travmasının üstesinden gelmeye çalışacaklarını vurguladı.

Günaydın, hálá hayatta mısın

Liseli genç kızlar, ilk ders gününde arkadaşlarını "Günaydın, hálá hayatta mısın" diye selamladılar. Öğrenciler, 22 günlük savaşta ölen arkadaşlarının isimlerini, boş kalan sıralarına yazdılar. AFP’ye konuşan 15 yaşındaki bir öğrenci, "İsrail eğitimimizi yok etmek için kasten sınav döneminde saldırdı. Hamas’ı değil, tüm Filistinlileri ve direnişlerini öldürmek istiyorlar" dedi. Bir başka öğrenci, İsrail’de seçimlerin yaklaştığına dikkat çekerek, "Bizim kanımız, onların seçim pusulalarının mürekkebi" diye konuştu. Tüm öğrenciler İsrail ile barışın imkansız olduğunu savundular.

Demirören Haber Ajansı / Dünya

, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title