Haberler

ABD Dışişleri Bakanlığı İnsan Kaçakçılığı Raporu'nda erkek çocuklara yönelik ihlallere dikkat çekti

Son Güncelleme:
Abone Ol

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın İnsan Kaçakçılığı Raporu'nda erkek çocuklara yönelik ihlallere ve siber dolandırıcılığa dikkat çekildi. Dışişleri Bakanı Antony Blinken, erkek çocuklara ve genç erkeklere yönelik insan kaçakçılığının yıkıcı sonuçlara yol açtığını belirtti. Raporun en düşük kademesindeki 24 ülke arasında Çin, Kuzey Kore, Beyaz Rusya, Afganistan, Myanmar, Suriye ve İran gibi devletlerin yer aldığı görüldü.

ABD Dışişleri Bakanlığının bu yılki İnsan Kaçakçılığı Raporu'nda genellikle göz ardı edilen "erkek çocuklara yönelik ihlallere ve siber dolandırıcılığa" dikkat çekildi.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, rapor hakkındaki konuşmasında, erkek çocuklara ve genç erkeklere yönelik insan kaçakçılığının, genellikle küresel çapta ilgi görmediğini ancak "yıkıcı" sonuçlara yol açtığını belirtti.

Blinken, 2023 İnsan Ticareti Raporundaki detaylara yer verdiği konuşmasında, BM verilerine göre 2004-2020 arasında erkek çocuklar ve genç erkeklerden oluşan insan ticareti mağdurlarının sayısının "5 kat arttığı" bilgisini paylaştı.

Dışişleri Bakanı, "ABD, insan kaçakçılığıyla mücadele etmeye kararlı. Çünkü bu, insan haklarına ve özgürlüklerine yönelik bir saldırıyı temsil ediyor. Her insanın özerkliğe sahip olma evrensel hakkını ihlal ediyor. Bugün dünya çapında 27 milyondan fazla insan bu haktan mahrum." ifadelerini kullandı.

Antony Blinken, seks köleliğiyle mücadelede, "hükümetler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve özellikle teknoloji endüstrisinin" ortak hareket etmesine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Blinken ayrıca, tedarik zincirinin zarar gördüğü Kovid-19 salgını döneminde, insanların zorla çalıştırılmasına yönelik suçlarda "önemli artış" yaşandığına işaret etti.

Dışişleri Bakanı, Kovid-19 salgınının ardından siber dolandırıcılık vakalarında da yükseliş görüldüğünü ve insanları "sahte işlere yönlendirme girişimlerinin" arttığını söyledi.

İnsan kaçaklığı konusunda en düşük kategoride 24 ülke bulunuyor

ABD'nin dört kademeye ayırdığı 2023 İnsan Kaçakçılığı Raporu'nun en düşük kategorisinde 24 ülke yer alırken, bu ülkelerin "dış yardım konusunda belirli kısıtlamalara tabi" olabileceği belirtildi.

Raporun en düşük kademesindeki 24 ülke arasında Çin, Kuzey Kore, Beyaz Rusya, Afganistan, Myanmar, Suriye ve İran gibi devletlerin yer aldığı görüldü.

Bununla birlikte raporda notları düşürülen, Cezayir, Çad, Cibuti, Ekvator Ginesi ve Papua Yeni Gine ile Vietnam, Malezya ve Brunei de üçüncü kademeye dahil edildi.

Ayrıca, Somali, Libya ve Yemen, raporda "özel vaka" olarak etiketlendi.

Raporda 2. kategoride yer verilen Türkiye ile Myanmar, Kamboçya, Laos, Malezya, Filipinler, Gana gibi ülkelerde kaçakçıların, Kovid-19 salgını döneminde "yaygın işsizlikten" faydalandıkları açıklandı.

Çocuk kaçırma vakalarının oldukça yüksek olduğu ve özellikle Meksika sınırında yaşanan insan kaçakçılığı hadiselerinin basına yansıdığı ABD'nin, söz konusu raporda birinci kademede yer alması dikkati çekti.

İnsan Ticareti Raporu, ülkeleri, insan kaçakçılığıyla mücadele çabalarına göre "Kademe 1, Kademe 2, Kademe 2 İzleme Listesi ve Kademe 3" olarak dört kademeye ayırıyor.

Kaynak: AA / Dünya

Amerika Birleşik Devletleri Antony Blinken Myanmar Dünya Haberler

Bakmadan Geçme

Resmi Gazete Atama Kararları! Bugünün (11 Aralık) kararları neler? 2724 sayılı Resmi Gazete yeni düzenleme! Telefon ne zaman icat edildi? Telefon mu telgraf mı önce icat edildi? Telefon icat tarihi nedir? 11 Aralık 2023 Resmi Gazete atama kararları! Resmi Gazete bugünün kararları neler? NACİ GÖRÜR İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI NEDİR? İstanbul'un en tehlikeli semtleri, ilçeleri neresi? Naci Görür istanbul depremi için ne dedi? BARAJ DOLULUK ORANLARI 10 ARALIK: İstanbul (İSKİ) baraj doluluk oranları yüzde kaç, İstanbul'un kaç günlük suyu kaldı? İBB İyi Parti Grup Başkan Vekili İBRAHİM ÖZKAN KİMDİR, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Halk TV konuğu İbrahim Özkan biyografisi! YARGI YEKTA DİZİDEN AYRILIYOR MU? Yargı dizisindeki Yekta (Uğur Polat) öldü mü, diziden neden ayrılıyor? Onur Şan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, Urfalı mı, nasıl ünlü oldu? Onur Şan hayat hikayesi ve biyografisi! BUGÜN (11 ARALIK) İSTANBUL'da hava durumu nasıl olacak, yağmur var mı? İSTANBUL 11 ARALIK 5 günlük hava durumu! Bu hafta sonu hava nasıl? 11 ARALIK (YARIN) HAVA DURUMU | İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Hatay haftalık, 5 günlük hava durumu! Yarın hava durumu ne, kaç derece? SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MUĞLA || Yarın Muğla'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MERSİN || Yarın Mersin'de okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 ANTALYA || Yarın Antalya'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title