Haberi Paylaş

Putin'in uykularını kaçıracak hamle! Biden, 31 Abrams tankını Ukrayna'ya göndereceklerini duyurdu

Dünya Haberleri

İngiltere ve Almanya'nın Ukrayna'ya tank göndermeye karar vermesinin ardından savaşın seyrini değiştirecek bir hamle de ABD'den geldi. ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'ya 31 adet M1 Abrams tipi tank göndereceklerini duyurdu. Açıklamasında Abramsların dünyanın en yetenekli tankları olduğunu ifade eden Biden, "Putin Ukrayna'ya desteğimizin zamanla azalacağını düşündü ama yanıldı. Yanılmaya devam ediyor." dedi.

Ukrayna- Rusya arasında 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana devam eden savaşta, kritik gelişmeler peş peşe yaşandı. Almanya'nın bugün Leopard 2 tanklarını Ukrayna'ya göndermeye karar vermesinin ardından bir hamle de ABD'den geldi.

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'ya 31 adet M1 Abrams tipi tank ve 8 adet M88 tank kurtarma aracı göndereceklerini duyurdu. Biden, Abramsların "dünyanın en yetenekli tankları" olduğunu belirterek, 31 Abrams tankının Ukrayna'nın stratejik hedeflerine ulaşma kapasitesini artıracağını söyledi. ABD'nin, Ukrayna birliklerini en kısa sürede eğiteceğini söyleyen Biden, "Tankları için yedek parça ve bakım desteği de vereceğiz. Putin Ukrayna'ya desteğimizin zamanla azalacağını düşündü ama yanıldı. Yanılmaya devam ediyor." ifadelerini kullandı.

ABD'den Putin'in uykularını kaçıracak hamle! 31 adet Abrams tankı Ukrayna'ya gönderilecek

Yetkililer, ABD'nin, Ukrayna askerleri için tankların nasıl kullanılacağına, bakım ve idamesine dair kapsamlı bir eğitim programı hazırlayacaklarını dile getirerek, söz konusu teminatın bu nedenle zaman alabileceğini ifade etti. Ukraynalı askerlerin Ukrayna dışında bir yerde eğitileceğini kaydeden yetkililer, eğitimin nerede yapılacağına dair bilgi paylaşmadı.

ABD'den Putin'in uykularını kaçıracak hamle! 31 adet Abrams tankı Ukrayna'ya gönderilecek

Yetkililer, Abrams tanklarının Ukrayna'ya, geçen hafta duyurulan ABD'nin ordu envanterinden 2,5 milyar dolarlık ek askeri yardım paketi kapsamında verileceğini belirterek, bu paketin muhtelif türlerde 500'den fazla zırhlı araç ile hava savunma ve top mermisi gibi çeşitli teçhizatlar içerdiğini aktardı.

ABD'den Putin'in uykularını kaçıracak hamle! 31 adet Abrams tankı Ukrayna'ya gönderilecek

Yetkililer, müttefiklerle yüzlerce kompleks zırhlı aracın Ukrayna'ya verileceğine dikkati çekerek, Hollanda ile 90 adet T72 tankının teslimatı için görüştüklerini ve Fransa, İngiltere, Almanya, İsveç dahil olmak üzere birçok ülkeden gelişmiş tankların Ukrayna ordusuna temin edileceğini vurguladı.

krayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ABD Başkanı Biden'a teşekkür etti. Zelenskiy sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "ABD Başkanı Joe Biden'a Ukrayna'ya Abrams tanklarını sağlama yönündeki güçlü iradesi için teşekkür ederim. Desteği için ABD halkına minnettarız! Zafere giden yolda önemli bir adım. Bugün özgür dünya, Ukrayna'yı özgürleştirmek için daha önce hiç olmadığı kadar ortak bir amaç için birleşmiştir" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ABD'nin Ukrayna'ya Abrams tanklarını göndermesini memnuniyetle karşıladığını belirterek, "NATO müttefikleri, Ukrayna'nın öz savunmasına verdiğimiz destek konusunda birleşmiştir. İngiltere'den Challenger ve Almanya'dan Leopard 2 tanklarıyla birlikte bu Rusya'ya karşı mücadelede önemli bir fark oluşturabilir" diye konuştu.

Öte yandan Almanya'dan Ukrayna'ya Leopard 2 tankları sevkiyatı için sonunda onay verdi. İlk etapta, Ukrayna'ya 14 Leopard 2 tankı gönderilecek. Alman hükümeti ayrıca, bu tanklara sahip başka ülkelerin de Ukrayna'ya sevkiyatına izin verecek.

ABD'den Putin'in uykularını kaçıracak hamle! 31 adet Abrams tankı Ukrayna'ya gönderilecek

Leopard 2 tanklarının Ukrayna'daki savaşta önemli bir etkiye sahip olması için yaklaşık 100 tanka ihtiyaç duyuluyor. Bunun için Avrupa ülkeleri tarafından Ukrayna'ya tedarik edilmek üzere bir tank havuzu oluşturulması gerekiyor.

Ayrıca İngiliz hükümeti tarafından yapılan açıklamada Ukrayna'ya 14 adet "Challenger-2" tanklarıyla 30 adet 155 milimetrelik "AS-90" obüs topları verileceğini söylendi. İngiltere'nin yanı sıra Polonya da Ukrayna'ya belirli miktarda Alman yapımı "Leopard" tankları göndermeyi planlıyor.

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Dünya

Joe Biden Almanya Ukrayna Rusya Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Nurullah Ak:

ABD ateş ile oynuyor

Cevap Yaz13Yayından Kaldır
Naci Büyükkal:

Putin'i asla sevmezdim. Lâkin bunlar savaşı büyütmek ve kışkırtmak istiyorsa, Putin aklı varsa ABD , İngiltere'ye Nükleer balistik, taktiksel füze fırlatsın. Gerçi Buda doğru olmaz. Sonuç'ta iğrenç politikacılar yüzünden masumlar ölecek

Cevap Yaz04Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title