Haberler

ABD, Cook Adaları ve Niue ile diplomatik ilişkiler tesis etti

Son Güncelleme:
Abone Ol

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Cook Adaları Başbakanı Mark Brown ve Niue Başbakanı Dalton Tagelagi ile ortak bildiriler imzalayarak diplomatik ilişkilerin kurulduğunu duyurdu. İklim krizi, eğitim, kültür, sürdürülebilir kalkınma gibi konularda işbirliği yapılacağı vurgulandı.

ABD, Pasifik'teki Cook Adaları ve Niue ile diplomatik ilişkiler tesis edildiğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan iki ayrı açıklamada, Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Niue Başbakanı Dalton Tagelagi ve Cook Adaları Başbakanı Mark Brown ile ortak bildiriler imzaladığı belirtildi.

Söz konusu bildirilerle ülkeler arasında diplomatik ilişkilerin kurulduğu ifade edilen açıklamalarda, iki ülkeyle ileriye dönük olarak iklim krizi, eğitim, kültür, sürdürülebilir kalkınma, demokrasi, insan hakları ve iyi yönetişim gibi ortak öncelikler konusunda işbirliği yapılacağı vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığının Niue ile ilgili açıklamasında, Başbakanı Tagelagi ile imzalanan bildirinin "iki ulus arasındaki ortak tarihin, ortak değerlerin ve insanlar arası bağların bir kutlaması ve işbirliğini derinleştirme kararlılığının teyidi" olduğu kaydedildi.

Bakanlığın, Cook Adaları ile ilgili açıklamasında da "Bu tarihi adım, saygı, samimi bir işbirliği ve ortaklık çerçevesinde eşit ve egemen ortaklar olarak ilişkilerimizi derinleştirme konusundaki ortak taahhüdümüzü bir kez daha teyit etmektedir." ifadesi kullanıldı.

ABD Başkanı Joe Biden dün yaptığı yazılı açıklamada, Cook Adaları'nı ve Niue'yi egemen ve bağımsız devletler olarak tanıyacağını, iki ülke ile diplomatik ilişkilerin tesis edileceğini bildirmişti.

ABD son dönemde Çin ile rekabeti kapsamında Hint-Pasifik'teki işbirliklerini geliştirmeye çalışıyor.

Kaynak: AA / Dünya

Amerika Birleşik Devletleri Mevlüt Çavuşoğlu Antony Blinken Eğitim Dünya Haberler

Bakmadan Geçme

3600 ek gösterge torba yasada var mı? Yeni torba yasada 2023 3600 ek gösterge var mı? Peros hangi ülkenin? Peros hangi ülkenin ürünü, markası? Peros markası hangi ülkeye ait? BİM Aktüel Ürünler Kataloğu 1 Aralık: Bu Hafta Bim'e Hangi Ürünler Geliyor? Süper Kupa neden Arabistan'da? 2023 Süper Kupa finali nerede oynanacak? TFF Süper Kupa açıklaması nedir? Süper Kupa ne zaman 2023, saat kaçta, nerede, hangi kanalda? Türkiye Süper Kupası ne zaman Fenerbahçe Galatasaray? Henry Kissinger kimdir? Henry Kissinger neden insanların ölümünden sorumlu tutuldu? Cannibal Holocaust (Yamyam) filmi neden yasaklandı, gerçek mi? Cannibal Holocaust Türkiye'de yasak mı, kaç ülkede yasaklandı? Malatya'da deprem mi oldu? Az önce Malatya'da ne kadar, kaç büyüklüğünde deprem oldu? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 1 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? İSTANBUL BUGÜN (1 ARALIK) OKULLAR TATİL Mİ? İstanbul'da bugün ilkokul, ortaokul, lise okullar var mı, yok mu? 2023 1 Aralık okullar tatil mi? BUGÜN (1 ARALIK CUMA) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 1 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Dün gece deprem oldu mu? 1 Aralık İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (1 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Rektör Güliz Moğan kimdir? İstanbul Okan Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Selman Öğüt kimdir? İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title