Haberler

ABD, Çin ve İsveç'e Teşekkür Etti: Güney Kore'den İzinsiz Geçen ABD Askerinin Transferi İçin

Güncelleme:
Abone Ol

Güney Kore'den izinsiz olarak Kuzey Kore'ye geçen ABD askeri Travis King'in transferi için ABD, Çin ve İsveç'e teşekkür etti. ABD Dışişleri Bakanlığı, İsveç ve Çin'in yardımlarıyla King'in transferini kolaylaştırdıklarını belirtti.

Güney Kore'den izinsiz olarak Kuzey Kore'ye geçen ABD askeri Travis King'in transferi için ABD, Çin ve İsveç'e teşekkür etti.

Güney Kore'den izinsiz olarak Kuzey Kore'ye geçen ve Çin'e sınır dışı edilen ABD askeri Travis King hakkında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. Bakanlık, ABD Savunma Bakanlığı ile koordineli çalışan İsveç ve Çin'e King'in transferini kolaylaştırmadaki yardımları için teşekkür etti.

Açıklamada, ABD'nin Çin Büyükelçisi Nicholas Burns ve Tuğgeneral Patrick Teague'nun bugün King'i kabul ettikleri ifade edilerek, King'in en yakın zamanda ABD'ye doğru yola çıkacağı aktarıldı.

Güney Kore'deki ABD birliğinde görev yapan 23 yaşındaki King, 18 Temmuz'da disiplin suçu nedeniyle ABD'ye geri gönderilmeden hemen önce Incheon Havalimanı'ndan ayrılmayı başarmıştı. Birleşmiş Milletler (BM) kontrolünde bulunan iki ülke arasındaki askerden arındırılmış ortak güvenlik bölgesini kapsayan bir tura katılan King, tur sırasında izinsiz olarak Kuzey Kore sınırını geçmişti. Kuzey Kore, önce bilgilerinin olmadığını savunmuş ancak 3 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, King'in gözaltına alındığını doğrulamıştı. - WASHINGTON

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

Amerika Birleşik Devletleri Çin Halk Cumhuriyeti Güney Kore İsveç Dünya Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title