Haberler
BBC

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'ya karşı Ukrayna'ya silah verilmesine baskı altında

Güncelleme:

ABD'nin bazı müttefikleri, Rusya'ya saldırmama şartının kaldırılmasına destek verebileceklerini açıkladı. NATO dışişleri bakanları toplantısında konu ele alındı.

Ukrayna’nın Batı’nın verdiği silahlarla Rusya topraklarına saldırmasına bugüne kadar karşı çıkan ABD Başkanı Joe Biden üzerindeki baskı artıyor.

ABD'nin bazı müttefikleri peş peşe, Rusya topraklarına saldırmama şartının kaldırılmasına destek verebileceklerini açıkladı.

NATO dışişleri bakanları toplantısı için Çekya’nın başkenti Prag'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington'un konuyla ilgili tutumunun değişen savaş alanı koşullarına göre "uyarlanacağını ve düzenleneceğini” söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Kirby ise bu konuda politikalarının değişmediğini kaydetti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’nın bu silahları Rusya’daki askeri hedeflere karşı kullanmasına izin verilmesi gerektiğini savunuyor.

Macron’un bu başlıkta Ukrayna’ya verdiği açık desteğin yanında bazı diğer önemli Batılı liderlerin de yumuşamaya başladığı anlaşılıyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, kamuoyu önünde temkinli bir dil kullansa da ülkenin başkentinde yetkili olan bir isim, “savunma saldırıları, kendi topraklarınla sınırlı değildir, saldırının geldiği topraklarda da yapılabilir” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de bu şartın kaldırılmasına destek veriyor.

Economist'e konuşan Stoltenberg, “ Ukrayna'nın kendini savunma hakkı var. Ve buna Rusya topraklarındaki hedeflerin vurulması da dahildir” mesajını verdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Lord Cameron da bu ayın başlarında İngiltere’nin sağladığı silahları nasıl kullanacağına Kiev’in karar vereceğini söyledi.

Polonya da sağladıkları silahların "uygun görülen şekilde" kullanabileceğini açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, bu konuda önceden yaptığı bir açıklamada, söz konusu şartın ‘haksız’ olduğunu söylemişti.

Ukrayna, Harkov dahil farklı cephelerde Rusya saldırılarına karşı koymaya çalışıyor.

Moskova'dan tehdit mesajları

Moskova ise Batı silahlarının Rusya topraklarındaki hedeflere karşı kullanılması ihtimaline karşı tehdit vari açıklamalar yapıyor.

Vladimir Putin, "Avrupa'daki, özellikle küçük ülkeler, neyle karşı karşıya olduklarının farkında olmalılar" dedi ve bu ülkelerin topraklarının küçük nüfuslarının yoğun olduğunu söyledi.

Rus lider, böylesi bir saldırıyı Ukrayna güçleri gerçekleştirse bile sorumluluğunun Batılı silah tedarikçilerine ait olacağını savundu.

Bazı NATO ülkeleri bu gelişmeler karşısında tedirginliğini koruyor.

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Perşembe günü Rus askeri üslerini vurmanın gerekli olmadığını düşündüğünü söyledi.

Melodi, bunun yerine Ukrayna'ya daha fazla hava savunma sistemi sağlanması çağrısı yaptı.

Ancak Ukrayna'nın hali hazırda Rusya topraklarına yönelik bazı saldırılarda Batı tarafından sağlanan silahları kullandığı ancak bunu duyurmadığı düşünülüyor.

Letonya Dışişleri Bakanı Baiba Braze de bunu doğrular şekilde, bazı ülkelerin Ukrayna'ya “şartsız” şekilde silah sağladığını hatırlattı ve her şeyin kamuoyu önünde yaşanmadığını söyledi.

BBC

Joe Biden Ukrayna Rusya Nato Savunma Dış Politika Uluslararası İlişkiler Politika Dünya Güncel Haberler

Şırnak'ta Gabar Dağı'nda petrol arama sahasında sondaj kulesi devrildi: 1 ölü, 2 yaralı

Şırnak'ta Gabar Dağı'nda petrol arama sahasında sondaj kulesi devrildi: 1 ölü, 2 yaralı

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

İstanbul'daki Aydos Ormanı'nda yangın çıktı! Alevler güçlükle kontrol altına alındı

İstanbul'daki Aydos Ormanı'nda yangın çıktı! Alevler güçlükle kontrol altına alındı

Bakmadan Geçme

Gabar Dağı nerede? Gabar Dağı petrol rezervi ne kadar? İSTANBUL'DA YANGIN SON DAKİKA! İstanbul Pendik'te orman yangını söndürüldü mü, son durum nedir? İstanbul'da orman yangını nerede çıktı? Pazar günü eczaneler açık mı, kapalı mı? 21 Temmuz İstanbul, Ankara, İzmir nöbetçi eczaneler! Baraj doluluk oranı 21 Temmuz | Baraj doluluk seviyesi nedir? İSKİ baraj doluluk oranı yüzde kaç? Resmi Gazete bugün (21 Temmuz) kararları neler? Resmi Gazete atama kararları 2024! TRT 1 YAYIN AKIŞI 21 TEMMUZ: Bu akşam TRT 1'de hangi dizi ve filmler var? Akın Akınözü kimdir? Akın Akınözü kaç yaşında ve nereli? 21 Temmuz TV yayın akışı! Bu akşam TV'de hangi diziler, filmler var? 21 Temmuz Pazar ATV, Kanal D, Star, Show'da neler var? 21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
Silahı tutukluk yapınca öldürüldü! Önce bıçaklayıp sonra denize attılar

Silahı tutukluk yapınca öldürüldü! Önce bıçaklayıp sonra denize attılar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title