Haberi Paylaş

ABD, Almanya ve Fransa'dan vatandaşlarına peş peşe Türkiye uyarısı: Olası terör saldırılarına karşı dikkatli olun!

Dünya Haberleri

Aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan'ın İsveç ve Danimarka'da Kur'an-ı Kerim yakmasının ardından ABD, Almanya ve Fransa, Türkiye'de yaşayan vatandaşlarına uyarılarda bulundu. Üç ülke, Kur'an yakma olayları nedeniyle Türkiye'de terör saldırıları riskinin arttığını, bu nedenle vatandaşlarından kalabalık yerlerde ve ibadet alanlarında dikkatli olmalarını istedi.

Aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi Lideri Rasmus Paludan'ın provokatif eylemlerinin yankıları sürüyor. Paludan'ın İsveç'te Türk Büyükelçiliği ve Danimarka'da cami karşısında Kur'an-ı Kerim yakmasının ardından dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

ABD, Almanya ve Fransa, Türkiye'de yaşayan vatandaşlarına uyarılarda bulundu. Kur'an yakma eylemleri nedeniyle Türkiye'de terör saldırısı riskinin arttığı, bu nedenle kalabalık yerlerden uzak durulması gerektiği belirtildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Kısa bir süre önce İsveç'te Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim'in yakılması Türkiye'de terör saldırıları riski artırmıştır. Bu nedenle özellikle yoğun, kalabalık kamusal yerlerde bulunmaktan kaçınılmalı ve dini ibadet yerlerini ziyaret ederken dikkatli olunmalıdır" ifadelerine yer verildi.

ABD'nin Büyükelçiliği ise açıklamasında şunları söyledi: "Avrupa'da son zamanlarda yaşanan Kuran yakma olaylarının ardından ABD hükümeti, vatandaşlarını teröristlerin Türkiye'deki ibadethanelere olası misilleme saldırılarına karşı uyarıyor. Teröristler, ibadet yerlerini veya Batılıların sık sık ziyaret ettiği yerleri hedef alarak, çok az uyarıda bulunarak veya önceden hiç uyarı vermeden saldırabilirler.

Batılıların uğrak yeri olan yerlerde tetikte olun. Kalabalıktan kaçının. Düşük bir profil tutun. Çevrenizden haberdar olun. Güncellemeler için yerel medyayı izleyin. ABD vatandaşlarına yönelik en son Uyarılar ve Mesajlar için Büyükelçilik sitesini takip edin."

Fransa'nın Türkiye Büyükelçiliği'nden Türkiye'deki vatandaşlarına dönük yollanan e-postada ise şu ifadeler kullanıldı: "ABD Konsolosluğu'nun 27 Ocak 2023'te yayımladığı güvenlik uyarısında hatırlatıldığı üzere, Türkiye'de terör saldırısı riski arttığından Türkiye'de ikamet eden ya da Türkiye'den geçmekte olan Fransızlar ibadet yerleri de dahil olmak üzere özellikle yabancı uyruklular tarafından ziyaret edildiği bilinen buluşma noktalarında azami dikkat göstermeye çağrılmaktadır."

İsveç'in başkenti Stockholm'de 21 Ocak'ta Rasmus Paludan, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakmış, kalabalık polis korumasında gerçekleştirilen eylem sırasında Paludan'ın yanına kimsenin yaklaşmasına izin verilmemişti. Paludan, dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda da, Danimarka'da bir caminin yanı sıra Türk ve Rus büyükelçiliklerinin önünde Kur'an-ı Kerim yakacağını duyurmuş ve Danimarka makamları kendisine izin vermişti.

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Dünya

Rasmus Paludan Almanya Fransa Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (12)

Alfakurt:

Bu üç ülkede terörün en büyük destekçileri o yüzden vatandaşlarına dikkatli olun diyorlar.

Cevap Yaz01Yayından Kaldır
sade vatandaş:

vakti zamanında ermeniler doğuda katliam yapıp sonra haçlı müttefiklerini yanlarına alıp ermeni katliamı yalanını uydurdular bunu destekleyen içimizden ermeni bozuntularıda çıktı yani diyeceğim batılıalar önce terör ortamı yaratıp huzursuzluk çıkarır sonra sizi suçlar

Cevap Yaz326Yayından Kaldır
Güray Dilli :

Müslümanların kutsal kitabını yakmak üstelik buna göz yummak ! Ülkenizde önlem alın ,güvenliğinizi sağlayın. Bizim Ülkemizde güvenlik zaafiyeti olabileceğini söylemek ne haddinize

Cevap Yaz27Yayından Kaldır
Tüm 12 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title