Dünya Üniversitelerarası Triatlon Şampiyonası

Dünya Üniversitelerarası Triatlon Şampiyonası

Balıkesir'in Erdek İlçesinde Düzenlenen 9. Dünya Üniversitelerarası Triatlon Şampiyonası Düzenlenen Açılış Töreniyle Başladı.

Dünya Üniversitelerarası Triatlon Şampiyonası

Balıkesir'in Erdek ilçesinde düzenlenen 9. Dünya Üniversitelerarası Triatlon Şampiyonası düzenlenen açılış töreniyle başladı.

Erdek Belediyesi, FISU, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu ve Banvit tarafından düzenlenen ve 25 ülkeden 140 sporcunun katıldığı şampiyona için İskele Meydanı'nda açılış töreni düzenlendi. Şampiyonaya katılan ülkelerin sporcuları bayraklarıyla birlikte yürüyerek açılış alanına geldiler. Törende Türkiye Üniversite Sporları Federasyon Başkanı Kemal Tamer ve FISU Asbaşkanı Dr. Hassan Chick'in konuşmalarının ardından Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı söz aldı. Erdek olarak 12 yıldır triatlon sporunu desteklediklerini belirten Başkan Sarı, Dünya Üniversitelerarası Triatlon Şampiyonası'nın, İzmir'de yapılan Universiad'dan sonra en büyük organizasyon olduğunu söyledi. Bu şampiyonanın hayalinin yaklaşık 5 yıl önce başladığını ifade eden Sarı, "Bu projeyi ilk önce Kemal Tamer başkanımız bize getirdiğinde gerçekten çok heyecanlandık. Bu bizim kendi kendimize karar vereceğimiz organize edeceğimiz bir organizasyon değildi. Aynı olimpiyatlar gibi bütün ülkelerin katıldığı Brüksel'deki yapılacak seçim sonrasında FISU'nun kararıyla 4 yıl önce verildi. Brüksel'de biz federasyon ve Erdek Belediyesi olarak gerekli tanıtımları hazırladık ve diğer katılımcı ülkelerin arasında bu organizasyonu alma onurunu yaşadık. 2006'dan beri FISU'nun bayrağını Erdek'te taşımaktan büyük onur duyuyoruz. 5 yıldır süren çalışmalarla buraya gelene kadar, İzmir Universiad Oyunları'ndan sonra Türkiye'de yapılan en büyük organizasyon olan bu şampiyonaya, bugüne kadar hatasız eksiksiz çalışan tüm belediye personeline, tüm FISU görevlilerine, Üniversite Sporları Federasyonu'na, bize destek veren Balıkesir, İstanbul, Edincik, Bandırma belediye başkanlıklarına, bu organizasyonun ekonomik boyutuna verdikleri destekten dolayı Ulaştırma Bakanlığı'mıza ve Başbakanlığımıza çok teşekkür ediyorum. Sporcularımız zor şartlarda yarışacaklar. Saat 13.30'da start alacaklar. Yaklaşık 35-40 derece sıcakta 1,5 km yüzecekler, 40 km bisiklete binecekler, aynı sporcular 10 km koşacaklar. Sanıyorum 3-4 kilo su kaybına uğrayacaklar. Onlara bu zor yarışmada başarılar diliyorum" dedi. Törende konuşmaların ardından FISU bayrağı, FISU marşı eşliğinde göndere çekildi.

28 Haziran Cumartesi günü 13.30'da başlayacak olan şampiyonanın ödül töreni ise 18.00'de yapılacak.

(MEY) 27.06.2008 22:54 TSİ

Kaynak: İHA