Dünya Sanatlar Akademisi'ne 11 Türk Üye Oldu

Dünya Sanatlar Akademisi'ne 11 Türk Üye Oldu

Uluslararası Çalışma Merkezi Kurulması, Geliştirilmesi ve Sanat Kurumları Arasında Rekabet Sağlanarak Sanata ve Sanatçıya Hizmet Verilmesi Amacıyla Dünya Çapında Faaliyet Gösteren, 135 Üyesi Olan Dünya Sanatlar Akademisi'ne 11 Türk Sanatçı Üye Oldu

Dünya Sanatlar Akademisi'ne 11 Türk Üye Oldu

Uluslararası çalışma merkezi kurulması, geliştirilmesi ve sanat kurumları arasında rekabet sağlanarak sanata ve sanatçıya hizmet verilmesi amacıyla dünya çapında faaliyet gösteren, 135 üyesi olan Dünya Sanatlar Akademisi'ne 11 Türk sanatçı üye oldu.

Üyelerin katılımı dolayısıyla Akdeniz Üniversitesi Olbia Salonu'nda tören düzenlendi. Törende konuşan, merkezi Rusya'da bulunan Dünya Sanatlar Akademisi Başkanı Anatoly Silov, akademiye birçok sanatçının üye olmak istediğini ancak her ülkeden belirli sayıda üye kabul edebildiklerini bildirdi.

Bu sayıyı artırmaya çalıştıklarını ifade eden Silov, 'Umarım yakında bu sayıyı artırabiliriz. Son zamanlarda Türkiye ve Rusya arasında birçok iş birliği yapıldı. Özellikle sanat alanında yapılan iş birliği bir Rus vatandaşı olarak beni çok mutlu ediyor. Akademiye alınacak sanatçıların CD'lerini izledim. Yaratıcılıkları beni çok etkiledi. 11 yeni üyenin akademiye müthiş katkısı olacağından eminim' dedi.

Akademinin ülkeler arasındaki sanatsal ilişkilerin yanı sıra politik ilişkilere katkıda bulunduğunu kaydeden Silov, gelecek yıl Türkiye'nin büyük şehirlerinde sergi düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Törende, akademiye yeni üye olan Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Atan, Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Alaybey Karaoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu, Akdeniz Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Erol Kılıç ve Doç. Dr. Sadettin Sarı, ressam Asim Resuloğlu, heykeltıraş Sait Rüstem, mimar Birol Gültekin, seramik sanatçısı Gürsel Çataltepe, iç mimar Tuba Şükriye Soner ve küratör Suzan Uğurluçam'a katılım belgeleri verildi.

(GÜÇ-ŞEN-HAN) - ANTALYA