Dünya Ormancılık, Su ve Meteoroloji Günlerini Kutlama Merasimi

Dünya Ormancılık, Su ve Meteoroloji Günlerini Kutlama Merasimi

Dünya Ormancılık, Su ve Meteoroloji Günlerini Kutlama Merasimi
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin her yerine barajlar yaptıklarını belirterek, "Şu bölücü terör örgütü var ya şu Ilısu Barajı'nı engellemek için bugüne kadar neler yaptı neler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin her yerine barajlar yaptıklarını belirterek, "Şu bölücü terör örgütü var ya şu Ilısu Barajı'nı engellemek için bugüne kadar neler yaptı neler. Bunlar böyle. Bunların benim Kürt kardeşlerimi sevmek diye derdi yok. Bunların milliyetperver olmak, vatansever olmak diye bir derdi yok. Bunlar milletin hayat damarlarını kesmek için çalışıyorlar" dedi.

Erdoğan, Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen, "5 Bin Köye 5 Bin Orman Eylem Planı ve Türkiye Çınar Yılı/ 2016 Projesi ile Dünya Ormancılık, Su ve Meteoroloji Günlerini Kutlama Merasimi"ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, suyun insan hayatını ve pek çok faaliyetin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

İstanbul'un 1990'lı yılların başına yaşadığı susuzluğa değinen Erdoğan, her yıl farklı temaya kutlanan dünya su günün bu yıl ki ana temasının "su ve istihdam" olarak belirlendiğini anımsattı.

"Hani o küvetlere suyu doldurduğumuz günleri, su satan o sucuları, bidonlarla suları alıp, banyolara doldurduğumuz günleri hatırlayın" diyen Erdoğan, kendilerinin, 180 kilometreden, Istranca dağlarından, dağları delerek, İstanbul'a suyu ulaştırdıklarını ve kentin susuzluğunu giderdiklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, suyun medeniyet olduğuna inandıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Biz, 'Suyu olmayan temiz toplum olamaz' diyoruz. Onun için 'su var temizsin, su yok kirlisin." İşte biz bu yola böyle girdik. Her alanda olduğu gibi su yatırımlarında da rekorlar kırdık. Önce '2040' dedik. Şimdi de 2071 hedefine doğru 2060'ı duydunuz... Geçtiğimiz 13 yılda 320'si baraj olmak üzere toplam 3 bin 107 tesisi halkımızın hizmetine sunduk. 249 metre gövde yüksekliğiyle şimdilik Türkiye'nin en yüksek barajı olan Artvin Deriner Barajı'nı, 218 metre yüksekliğindeki Ermenek Barajı'nı, Ege'nin 141 yıllık hayali olan, rahmetli Adnan Menderes'in de adını verdiğimiz, onun hemen köyünün civarında Çine Menderes Barajı'nı, Ege'nin en büyük barajı olan Dalaman Akköprü Barajı'nı hamdolsun bizler bitirdik. Şimdi de 270 metre gövde yüksekliğiyle, Türkiye'nin en yüksek dünyanın ise 3. yüksek barajı olacak, sayın Kadir Topbaş beyin ilçesinde yapılmakta olan Yusufeli Barajı'nı Çoruh nehri üzerinde inşa ediyoruz. Sadece baraj yapmıyoruz ha... Oradan köyü kaldırdık. Orada şimdi yepyeni bir denize nazır şehir inşa ediyoruz, Yusufeli şehri..."

Çalışmaların devam ettiğini kaydeden Erdoğan, gövde hacmi bakımından, Atatürk Barajı'ndan sonra ikinci, enerji bakımında dördüncü sırada yer alan Ilısu Barajı'nın inşasının sürdüğünü hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu yolda yılmadan devam ettiklerini vurgulayarak, "Şu bölücü terör örgütü var ya şu Ilısu Barajı'nı engellemek için bugüne kadar neler yaptı neler. Bunlar böyle. Bunların benim Kürt kardeşlerimi sevmek diye derdi yok. Bunların milliyetperver olmak, vatansever olmak diye bir derdi yok. Bunlar milletin hayat damarlarını kesmek için çalışıyorlar" diye konuştu.

Tüm bu çalışmalar sayesinde ekonomik sulanabilir arazilerin sürekli arttığını vurgulayan Erdoğan, Türkiye'nin sulamaya açılan alanların artmasıyla, dünyada tarım alanında 7. sıraya kadar yükseldiğini belirtti. Erdoğan, "Sulanabilir arazilerde 2019'a kadar yapılacak yatırımlarla çiftçilerimize yılda 14 milyar lira ilave gelir sağlıyoruz. Daha önce 'Bin Günde Bin Gölet' projesini başlatmış ve hayata geçirmiştik. Şimdi de ikinci 'Göl Su' projesini başlatıyoruz. Bu kapsamda 2019 sonuna kadar 1071 dağ göletini ülkemize kazandıracağız" şeklinde konuştu.

"22 milyon kişiye ilave içme suyu sağlanacak"

Hidroelektrik enerji üretiminde 2003'te 26 milyar kilovat saat olan elektrik üretimini bugün 91 milyar kilovat saate yükselttiklerini aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ülkemizin hidroelektrik enerji potansiyelinin, 180 milyar kilovat saat olarak hesaplandığını dikkate aldığımızda daha kat edilecek çok yolumuzun olduğunu görüyoruz. Diğer bir önemli çalışma, şehirlerimize içme ve kullanma suyu sağlama konusudur. 2007'de yaşanan büyük kuraklıktan sonra 81 ilimiz için içme suyu eylem planları hazırladık. Şehirlerimizin 2040, 2050 hatta 2071 yıllarına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyaçlarını planladık. İşletmeye aldığımız 98 proje, 41 milyon vatandaşımıza içme suyu temin etti. İnşaatları devam 42 proje tamamlandığında, 22 milyon kişiye daha ilave içme suyu sağlanmış olacak. Başta İstanbul olmak üzere İzmir'den Mersin'e, Edirne'den Kars'a, Siirt'ten Mardin'e, Sinop'tan Aydın'a pek çok şehrimize bu çerçevede içme suyu hizmeti götürdük. İstanbul'un içme suyu ihtiyacı olan Melen Projesi ile Asya ve Avrupa'yı, denizin 135 metre altından birleştirdik. Şimdi de Melen Barajı'nı inşa ediyoruz. Böylece İstanbul'a 2071'e kadar ki ihtiyacını karşılayacak olan 1 milyar 77 milyon metre küp su, temin edilmiş olacak. Bir başka dev proje, Kıbrıs'ın içme suyu ihtiyacını karşılamak için 107 kilometre uzunluğundaki isale hattı ile Ada'ya Anamur'dan 75 milyon metreküp su iletiyoruz yılda. Son 13 yılda 1909 taşkın koruma tesisiyle 4,4 milyon dekar alanı, taşkınlardan koruduk."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Meteoroloji Günü kutlamalarının bu yılki konusunun, "Daha sıcak, daha kuru, daha nemli gelecekle yüzleşin" olarak belirlendiğini anımsatarak, "Son 13 yılda meteorolojik altyapıyı güçlendirmemiz sayesinde, hava tahminlerinde isabet oranımız yüzde 90'ların üzerine çıktı. 2002'de denizlerimizde hiç gözlem istasyonu yoktu. Denizcilerimiz hava tahminlerini, Yunanistan'dan alırlardı. Bugün Cebelitarık Boğaz'ından Süveyş Kanalı'na kadar bütün Akdeniz'e hizmet veriyoruz" diye konuştu.

Törenden notlar

Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından hediye takdimi yapıldı.

Daha sonra tören çerçevesinde Kütahya, İzmir ve Bursa illerine canlı bağlantı gerçekleştirildi.

Kütahya ile yapılan canlı bağlantı esnasında Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, ilde proje kapsamında yapılan çalışmaları aktararak, "63 köy ve mahallede 10 bin çınar ağacı dikilecek olup, bunun bini şu anda Dumlupınar Üniversitesi kampüsüne dikilecektir" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "İstanbul'dan selamlar, sevgiler. Çok çok teşekkür ediyoruz. Kütahya'daki bu çınar ağaçı dikim kampanyasında geleceğimiz için hayırlara vesile olmasını Allah'tan temenni ediyoruz. Hayırlı olsun. ya Allah, bismillah" diye konuştu.

İzmir'in Buca ilçesinden gerçekleştirilen canlı bağlantıda da Vali Mustafa Toprak da proje kapsamında ilde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Vali Toprak, "İlimizde 159 köyde, bölgemizde 290 yerleşim biriminde bu süreç içerisinde 236 bin fidanı ve 143 bin fidan aşılamasını da toprakla buluşturmuş olacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise çalışmaların İzmir'e hayırlı olması temennisinde bulunarak, "İstanbul'dan selamlar, sevgiler. ya Allah, bismillah" ifadelerini kullandı.

Bursa'nın Mudanya ilçesine yapılan bağlantıda da Bursa Valisi Münir Karaloğlu, kente yapılan çalışmaları aktararak, "183 köyümüze gelir getirici orman inşa ediyoruz. Bu köyümüze de ceviz, kestane ve fıstık çamı olmak üzere 35 bin ağaç diktik. Diğer köylerimizle birlikte şu ana kadar toplam 700 bin ağaç dikildi" bilgisini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstanbul'dan Bursa'ya selamlar, sevgiler ediyoruz. ya Allah, bismillah" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı bağlantıların ardından "Böylece diğer 3 vilayetimizdeki dikimleri bitirdik. Şimdi İstanbulumuzda Haliç kıyısındaki çınarı inşallah dikeceğiz" diye konuştu. Erdoğan, daha sonra Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu'na hitaben Hollandalı bir araştırmacının gölde dubalarda ağaç yetiştirmesini örnek göstererek, benzer bir çalışmanın Haliç kıyısında da yapılması için çalışılmasını istedi.

Bu arada törende Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması zaman zaman "Mecliste terörist istemiyoruz", "Teröre karşı omuz omuza", "Şehitler ölmez vatan bölünmez" ve "Şehitler anılsın, bayraklar açılsın" sloganlarıyla kesildi.

Erdoğan, bir ara salonda "İşte ordu işte komutan" sloganının atılması üzerine "Gençler, biliyorsunuz bizim bir ordumuz var. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve hep beraber, bu ordumuzla beraber yürüyeceğiz. Böyle geçmişte kalmış olan farklı sloganlara takılıp kalmayacağız. Bu konudaki hassasiyetinizi özellikle istiyorum" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindekiler salondaki programın ardından Haliç Kongre Merkezi bahçesinde "Türkiye Çınar Yılı 2016 Projesi" kapsamında çınar dikimi gerçekleştirdi.

(Bitti)

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title