Dünya Okul Sporları Olimpiyatları'na Doğru - Haberler Spor
Haberi Paylaş

Dünya Okul Sporları Olimpiyatları'na Doğru

AA - Haberler | Spor
Dünya Okul Sporları Olimpiyatları'na Doğru

Trabzon'da 11-18 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek ve dünyanın en büyük üçüncü spor organizasyonu olan 2016 Dünya Okul Sporları Olimpiyatları (Gymnasiade) nedeniyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun katılımıyla kortej yürüyüşü düzenlendi.

Trabzon'da 11-18 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek ve dünyanın en büyük üçüncü spor organizasyonu olan 2016 Dünya Okul Sporları Olimpiyatları (Gymnasiade) nedeniyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun katılımıyla kortej yürüyüşü düzenlendi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Uluslararası Okul Sporları Federasyonu (ISF) organizasyonunda Trabzon'da gerçekleştirilecek olan, 10 branşta, 40 ülkeden yaklaşık 2 bin 500 sporcunun katılacağı Gymnasiade sebebiyle düzenlenen kortej yürüyüşü Trabzon Valiliği önünden başladı.

Bakan Soylu, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Ak Parti Trabzon milletvekilleri Ayşe Sula Köseoğlu ve Adnan Günnar, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Türkiye Okul Sporları Federasyonu (TOSF) Başkanı Ömer Fatih Karakullukçu ile Gymnasiade'ın maskotu "pars" kıyafeti giyen kişilerin yanı sıra sporcular ile çok sayıda vatandaşın katıldığı yürüyüşte, katılımcılar dev bir Türk bayrağı açtı.

Ellerinde Türk bayrakları da açan gruptakiler, Trabzon Büyükşehir Belediyesine bağlı mehteran takımının söylediği marşlar eşliğinde, Kahramanmaraş Caddesi üzerinden Meydan semtindeki Atatürk Alanı'na kadar yürüdü.

Burada saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende konuşan Bakan Süleyman Soylu, organizasyonun başarılı şekilde yapılacağına işaret ederek, "Oyunların başta spor hayatına, ülkemize ve Trabzon'a hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.

Spordaki centilmenliğe işaret eden Soylu, "Spor insanlığın ortak dilidir. Kavganın olmadığı, centilmenliğin, barışın, birbirini anlamanın rekabette buluştuğu ve bu rekabetin de centilmenlik kurallarına göre yapıldığı yüzyıllardır insanlığın birbirleriyle anlaştığı, birbirini anladığı, ülkelerin birbirini anlamasının en temel yoludur. Trabzon tarihiyle, büyük medeniyet mirası ile kültürüyle, gelenekleriyle ve bugüne taşıdığı üstünlükleriyle beraber önemli bir şehirdir. Ama dünyaya nakşettiği bir özelliği de kültür şehri, turizm şehri olduğu kadar bir spor şehri olmasıdır." ifadesini kullandı.

Soylu, kentteki altyapının tüm müsabakaların yapılabileceği anlayışla hazırlandığını vurgulayarak, şehrin bir çok spor branşında dünya şampiyonları çıkardığını ve önemli organizasyonlara imza attığını bildirdi.

"Misafirlerimiz buradan çok güzel duygularla ayrılacaklar"

Trabzon'un sporun dilini ve yapılma biçimini en iyi kavrayan şehirlerden bir tanesi olduğuna değinen Soylu, şöyle devam etti:

"Bugüne kadar bir çok alanda olimpiyatlara ev sahipliği yapan ve bunların altından alnının akıyla çıkan bir şehirden bir ortak dilden ve kültürden bahsediyoruz. Bu anlayışla Trabzon'da böyle bir olimpiyatın olmasından onur duyduğumuzu ve şehrimize gelecek 2 bin 500'ü sporcu 3 bine yakın misafirimize burada ev sahipliği yapacağımızı ve bu ev sahipliğinin bizi mutlu ettiğini ifade etmek istiyorum. Trabzon sadece sporun başkenti değil aynı zamanda insanlığın, şefkatin, merhametin, güzel duyguların, doğal güzelliklerin, birbirimizi anlamanın şehridir. Misafirlerimiz buradan çok güzel duygularla ayrılacaklar. Hem kendi arkadaşlıklarını pekiştirecekler, hem dünyanın diğer ülkelerinden gelen sporcularla arkadaşlıklarını pekiştirecekler."

Vali Yavuz da Trabzon'un geçmişte bu tür organizasyonları başarılı şekilde yaptığını, sporun en çok yakıştığı ile olan Trabzon'da böyle bir etkinliğin yapılmasından gurur duyduklarını belirtti.

Organizasyona 30'dan fazla ülkenin 2 binden fazla 13-18 yaş aralığında gencin katılacağını ifade eden Yavuz, katılımcılara Trabzon'da spor yapma konforunu sağlayarak, kenti ve bölgeyi tanıtma fırsatı bulacaklarını anlattı.

TOSF Başkanı Karakullukçu, organizasyonun açılışının 12 Temmuz'da Hayri Gür Spor Salonu'nda yapılacağını ve bu süreçte çeşitli spor salonlarında müsabakalar düzenleneceğini belirterek, vatandaşları müsabakaları izlemeye davet etti.

Organizasyona destek olanlara teşekkür eden Karakullukçu, 78'den fazla tesisi bulunan ve metrekareye en fazla spor tesisi düşen Trabzon'un bir çok uluslararası organizasyona ev sahipliği yaptığını kaydetti.

Tören, halk oyunları gösterileri ile sona erdi.

AA - Spor Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title