"Dünya Müzelerini Gezdiğimde Kıskanıyordum"

"Dünya Müzelerini Gezdiğimde Kıskanıyordum"

Ertuğrul Günay, Zeugma Antik Kenti'ndeki Muzalar Evi (Esin perileri) kazı çalışmalarını denetledi.

Kilis'te açılış ve incelemelerde bulunan Ertuğrul Günay, daha sonra Gaziantep'in Nizip İlçesi'ndeki Türkiye İş Bankası'nın destek verdiği, Zeugma Antik Kenti'ndeki Muzalar Evi (Esin perileri) kazı çalışmalarını denetledi. Türkiye İş Bankası'nın desteğinin anlamlı olduğunu belirten Bakan Günay, Zeugma'ya ve bu topraklarda yaşayan bütün uygarlıklara borçlarını son zamanlarda ödemeye çalıştıklarını söyledi. Daha önceki yıllarda dünya müzelerini gezdiğinde derin kıskançlıklar ve öfkelerin oluştuğunu belirten Bakan Günay, şunları söyledi:

"Çünkü, British Musesum'dan Berlin'e kadar, Batı Avrupa'nın özellikle büyük müzelerine gittiğimiz zaman Ortadoğu coğrafyasının geçmişteki 100 yıl içinde nasıl talan edildiğinin çarpıcı örneklerini görüyoruz. Nice eserlerimiz olmuş ve dünyanın büyük müzelerinin, en görkemli salonlarında, en seçkin örneklerini oluşturuyorlar. Biz eserlerimizi henüz olması gerekenin çok altında, kısmen geri almaya, getirmeye başladık. Geçmiş yıllarda bize yapılan bir eleştiri vardı. 'Bunlar sizde kalsa ne olacaktı ki, bunlar sizde kalsa kireç olacaktı, bunlar sizde kalsa üstünde hep gecekondu olacaktı, bunlar sizde kalsa nereden koruyacaktınız, müzeniz mi var?' diyorlardı. Şimdi artık bu ithamı atan adımlar atmaya başladık. Ben, Zeugma'yı yaptıktan açtıktan gördükten sonra dünyadaki tüm müzelere daha büyük bir özgüvenle gidiyorum. En son Berlin Müzesi'ne gittiğim zaman eskimiş geldi bana. Teşhir tanzim eskimiş geldi ve bundan içimden derin bir keyif aldım. Şimdi Türkiye dünya müzelerinin standartlarıyla yarışan yeni müzeler yapacağız."

KAZIYA 50 MİLYON TL KAYNAK HEDEFİ

Zeugma Mozaik Müzesi'nin dünyanın en büyük mozaik müzesi olduğunu hatırlatan Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birkaç ay önce Tunus'taki Bardo Müzesi'ne gittim. Bardo Müzesi dünyanın en büyük mozaik müzesiydi. Bardo Müzesi, her odasına bir şeyler tıkıştırılmış, eski müzecilik anlayışının örneği olarak göründü. Ben onlara 'Gelin Zeugma Müzesi'ni görün, ufkunuz genişleyecektir' dedim. Orada da genişletme çalışmaları var. Yakın gelecekte sanırım Gaziantep'in misafiri olacaklar. Türkiye'de 120'den fazla arkeolojik, 48 kadar da yabancı kazı var. Yani 170'ler civarında yerli yabancı kazı yapıyoruz. Bu, dünyada çok önemli sayılardan bir tanesi. Gittiğim her ülkede kaç kazı var, kaçını devlet yapıyor, kaçı başka üniversitelerde, bu derslerin hepsine çalışıyorum, öğreniyorum. Türkiye iyi bir yerde. Biz kazılarımıza 2000'li yılların başında 2 milyon ayırmıyormuşuz. 8-9 yıl içinde ayırdığımız kaynak 48 milyon TL. Bu rakamı bu yıl 50 milyon TL'nin üzerine çıkartmayı temenni ediyoruz."

ÖZİNCE : BU TOPRAKLARA AİT DEĞERLERİN KAYBOLMASINA SEYİRCİ KALAMAYIZ

Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince ülkemizin sahip olduğu zengin tarihi ve kültürel mirasa dikkat çekerek İş Bankası'nın bu büyük mirasa sahip çıkmak adına Muzalar Evi kazı çalışmalarına destek verdiğini söyledi.

Son yıllarda arkeoloji ve kültür miraslarının korunması konularında ciddi bir strateji izlendiğine ve bu alanda geçmiş yıllara göre sevindirici gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Özince şöyle konuştu;

"Sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış bu topraklarda en doğusundan en batısına, kuzeyinden güneyine kadar her yerinde kazı yapılsa yeni değerler çıkacağını biliyoruz ancak bugün ulaşılan bu kazı sayısı çok ciddi bir kaynak ve ilgi artışına işaret etmektedir. Arkeolojik kazıların sayısının arttığını, bunlarla birlikte arkeoloji müzelerimizin yenilendiğini ve büyüdüğünü, yenilerinin açıldığını, Türkiye topraklarından çıkıp dünya müzelerine dağılmış olan eserlerin yine kendi topraklarına dönmesi konusunda harcanan çabaların da arttığını görmekten mutluluk duyuyoruz.".

Özince, Zeugma Kazısı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay'ın çağrısı üzerine Zeugma'da yürütülen 'Muzalar Evi' kazı çalışmalarına 5 yıl boyunca destek verme kararı aldıklarını da hatırlattı.

Kaynak: DHA