Dünya Mülteciler Günü - Haberler
Haberi Paylaş

Dünya Mülteciler Günü

AA - Haberler | Güncel
Dünya Mülteciler Günü

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla Erbil’de etkinlik düzenledi

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla Erbil'de etkinlik düzenledi.

Irak Kürt bölgesel yönetimi (IKBY)  Kültür ve Gençlik Bakanı Kava Mahmut, yaptığı konuşmada, dünyada mülteci sorununun en yoğun Ortadoğu bölgesinde yaşandığını ifade ederek, Suriyeli Kürtlerin bugün büyük bir dram yaşadıklarını söyledi.

Savaşlarda en çok kadın ve çocukların mağdur olduğunu dile getiren Mahmut, Suriyeli mültecilere yardımcı olurken buna dikkat ettiklerini aktardı. Mahmut, mültecileri korumayı ve  yardım etmeyi insani bir vazife olarak gördüklerini.

Erbil Valisi Nevzat Hadi ise bölgelerinde 150 bin Suriyeli mülteci olduğunu, misafirleri olarak gördükleri bu kişilere yardım etmeyi sürdüreceklerini söyledi.

Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği Kuzey Saha Sorumlusu Bushra Halepota da Irak'ta 160 binden fazla mülteci bulunduğunu, bunun yüzde 90'ının Kürt bölgesinde olduğunu aktardı.

Bütün mültecilerin misafirleri olduğunu belirten Halepota, bu kişilerin gittikleri yerin kültürüne zenginlik kattıklarını kaydetti - Erbil

AA - Son Dakika Haberleri
title