Dünya Madenciler Günü

Roma imparatorluğu zamanında, babasının gazabından kaçıp, İzmit yakınlarında madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya sığınan ve madencileri koruduğuna inanılan Santa Barbara'nın 4 Aralık tarihinde bu mağaraya yerleşmesi, önce Anadolu'da daha sonra tüm dünyada "Dünya Madenciler Günü" olarak kutlanmaktadır.

DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ HABERLERİ

Dünya Madenciler Günü - 04.12.2015
Turpçu'dan Madenciler Günü'nde "Taşkömürü" Çağrısı
CHP Zonguldak Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Şerafettin Turpçu, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamasında taşkömürünün yeniden önem kazanması için gerekli girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.
Dünya Madenciler Günü - 04.12.2015
Dünya Madenciler Günü
Zonguldak'ta Dünya Madenciler Günü dolayısıyla kömür işçilerine çikolata ikram edildi.
Dünya Madenciler Günü - 04.12.2015
Dünya Madenciler Günü
Gülüç Belediye Başkanı Mustafa Gökhan Demirtaş, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.
Dünya Madenciler Günü - 03.12.2015
Tosun, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'nü Kutladı
AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla açıklamada bulundu.
Dünya Madenciler Günü - 03.12.2015
Dünya Madenciler Günü
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, havzadaki taş kömürünün Türkiye'nin demir-çelik sektörü açısından tek güvencesi olduğunu bildirdi.
Dünya Madenciler Günü - 03.12.2015
Madenciler İçin Türkü Besteledi
Müzik öğretmeni Osman Çolak, "4 Aralık Dünya Madenciler Günü" için "Burdur Bej Mermeri" türküsünü besteledi.
Dünya Madenciler Günü - 03.12.2015
CHP'li Özel: Soma Faciasının Üzerinden 570 Gün Geçti, Hala Ders Alınmadı
CHP Milletvekili Özel, şöyle devam etti: Bugün bir yerlerde bir evlat, maden ocağından babası sağ salim dönsün diye hâlâ yol gözlüyor. Bugün bir yerlerde bir ana, madende kaybettiği evladı için hâlâ ağıt yakıyor. Bunca acının üstüne, ölümlere engel olamayan yasaların revize edilmesi, eksiksiz uygulanması, denetimlerin daha da sıklaştırılması gerekirken bugün hâlâ maden ocakları, madencilerimize mezar olmaya devam ediyor ama bizler biliyoruz ki yeryüzü sıcak olsun diye o soğuk maden ocağına inip alınteriyle ekmeğini kazanan işçilerin emeklerini, alınterlerini ve madencilerimizin hayatlarını siyaset, sermaye ve sendika üçgeninde bir kara deliğe hapsedenler, bu yaptıklarının hesabını eninde sonunda tarih karşısında, hem Türkiye işçi sınıfına hem de bu ülkenin güzel emekçi insanlarına vereceklerdir. Suskun zindanlarda ölümü göze alan bütün maden emekçilerimizin hakları için mücadele etmeye devam edeceğimizi ve onların her daim yanlarında olduğumuzu yineliyor, iş cinayetine kurban giden maden şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyor, şu anda maden ocaklarında kazma sallayan, maden çıkaran maden emekçilerimizin ise Dünya Madenciler Günü'nü kutluyorum.
Dünya Madenciler Günü - 03.12.2015
CHP Grup Başkan Vekili Özel'den Soma Önergesi
CHP Grup Başkan Vekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, 4 Aralık 2014 tarihinde tamamlanan ve 24. Dönemde TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeyen Soma Komisyonu Raporunun TBMM’de görüşülerek tespit ve çözüm önerilerinin ele alınması için 4 Aralık Dünya Madenciler Günü öncesi Meclis Genel Görüşmesi açılmasına ilişkin önergeyi TBMM Başkanlığına sundu.
Dünya Madenciler Günü - 03.12.2015
Tatar: "Ulusal Madencilik Politikaları Oluşturulmalı"
Tatar, Dünya Madenciler günü nedeniyle yaptığı açıklamada, bu durumun ülkenin kalkınmasında, toplumsal refahın yükseltilmesinde madenciliğin payını arttırmadığını kaydetti.
Dünya Madenciler Günü - 02.12.2015
4 Aralık Dünya Madenciler Günü
Maden Mühendisleri Odası (MMO) Zonguldak Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı, "4 Aralık Dünya Madenciler Günü"nü, çeşitli etkinliklerle kutlayacaklarını bildirdi.
Dünya Madenciler Günü - 05.12.2014
İş Kazalarının İş Sağlığı ve Güvenliği ve Hukuksal Yönden Değerlendirilmesi" Konferansı
Torun, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü etkinlikleri kapsamında Maden Mühendisleri Odası (MMO) Zonguldak Şubesi'nde düzenlenen "İş Kazalarının İş  Sağlığı ve Güvenliği  ve Hukuksal Yönden Değerlendirilmesi" konulu konferansta yaptığı konuşmada, TBMM Soma Maden Faciasını Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı raporunun tamamına katılmadığını söyledi.
Dünya Madenciler Günü - 05.12.2014
Malatya Ülkücü İşçiler Derneği Başkanı: Maden Kazalarında Dünya İkinciyiz
Malatya Ülkücü İşçiler Derneği Başkanı Şevket Keskin, "Dünyada maden kazalarında can kaybının yaşandığı ikinci ülkeyiz." dedi.     4 Aralık Madenciler Günü dolayısı ile açıklama yapan Şevket Keskin, madencilerin bu anlamlı günde hatırlanmayı hakkettiğini dile getirdi. Madencilerin özellikle son yıllarda yaşadıkları trajedilerin milyonların yüreklerini dağladığını belirten Keskin, şöyle devam etti: "Soma’da yaşanan trajedi ve 3 yüzün üzerinde büyük hatalar sonucu, can veren madencilerimiz. Ermenek’te yine ihmaller sonucu ölen madencilerimizi manası derin olan bu günde unutmak mümkün değil. Dünyada maden kazalarında can kaybının yaşandığı ikinci ülkeyiz, Dünyadaki diğer ülkelerde son 30 yıl içerisindeki en büyük 3 maden faciasında toplamda sadece 58 işçi yaşamını yitirdi. Yani bir anlamda dünyadaki maden kazalarında ölen insanların oranındaki liderlik açık ara farkla ülkemize ait. Kurtarma konusunda da son derece başarısız olan ülkemizde maden kazalarında mahsur kalan işçilerin hemen hemen hepsi maalesef yaşamını yitiriyor. Bir örnek vermek gerekirse 2010'da Şili'de maden yatağında mahsur kalan 33 işçinin tamamı sığındıkları yaşam odaları sayesinde 69 gün sonra sağ olarak kurtarılırken, ülkemizde en son gerçekleşen Ermenek faciasında 1 aya yakın bir sürede ancak işçilerimizin cenazelerine ulaşabildik. Çözüm maden ocaklarını kapatmak mı? Asla değil, çözüm daha fazla kazanmak için 'masraf' olarak görülen güvenlik koşullarının ihmal edilmesinin önüne geçmek. Şimdi kara kış kapıda, pek çok ev kömürle ısınacak, pek çok insanımız kömürün verdiği ısıyla kışı atlatabilecek. Peki kömürün sıcağını hissederken kaçımız yok yere giden hayatları aklından geçirecek?"     Şevket Keskin, "Bugün 4 Aralık Dünya Madenciler Günü, onları anmakla yetinmeyip yaşam odalarının arttırılması için sesimizi hep beraber yükseltelim.
Dünya Madenciler Günü - 05.12.2014
Pak Maden İş Başkanı Öztürk: Soma'da Suçlu Hayatını Kaybeden Madenciler Mi?
Öztürk, 13 Mayıs 2014’te Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen ve ülkeyi yasa boğan maden faciasını araştıran Meclis Komisyonu tarafından 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde, Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği faciaya ilişkin kamuoyuna açıklanan rapor hakkında açıklama yaptı.
Dünya Madenciler Günü - 04.12.2014
Eskişehir'de Dünya Madenciler Günü İçin Konser Düzenlendi
Eskişehir'de, Dünya Madenciler Günü dolayısıyla madenci türkülerinin yer aldığı konser düzenlendi, fotoğraf sergisi açıldı.
Dünya Madenciler Günü - 04.12.2014
Bilecik Belediye Başkanı Yağcı'dan 5 Aralık Dünya Kadınlar Günü Mesajı
Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı,  "Atatürk'ün Bilecik'e Gelişi", "Dünya Madenciler Günü" ve "5 Aralık Dünya Kadınlar Günü" nedeniyle mesaj yayımladı.
Dünya Madenciler Günü - 04.12.2014
Aydın'dan Kısa Kısa
Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Dünya Madenciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Dünya Madenciler Günü - 04.12.2014
Edirne'den Kısa Kısa
  Dünya Madenciler Günü   Edirne İl Genel Meclisi aralık ayı toplantısında madencilerin sorunları konuşuldu.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Dünya Madenciler Günü Haberleri | Dünya Madenciler Günü Haber - Haberler - Sayfa 6 - Dünya Madenciler Günü haberleri, son dakika dünya madenciler günü haber ve gelişmeleri burada. Zonguldak'ta Bayıltan Koşu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 23.6.2021 06:18:15. #1.14#

title