Dünya Madenciler Günü

Dünya Madenciler Günü
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Zonguldak'ta iş kazalarında yaşamını yitiren madenciler için Kur'an ı Kerim okutuldu, ocaktan yüzleri kömür karasıyla çıkan madenciler benzer acıları yaşamamak için dua etti.

Zonguldak'ta Dünya Madenciler Günü dolayısıyla  iş kazalarında hayatını kaybeden madenciler için Kur'an-ı Kerim okutuldu.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS)  tarafından 3 Mart 1992'de 263 madencinin canına mal olan grizu patlamasının yaşandığı Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) bağlı Kozlu Müessese Müdürlüğünde  Kur'an-ı Kerim okutuldu,  ocaktan yüzleri kömür karasıyla çıkan madenciler de benzer acıları yaşamamak için dua etti. 

GMİS Kozlu Şube Başkanı Şaban Kaptan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya Madenciler Günü'nü hüzünle karşıladıklarını söyledi.

Madenciliğin dünyanın en zor mesleklerinden biri olduğunu anlatan Kaptan, "Madenciler, kefenini giyip işine giden ve eve dönüşleri garanti olmayan insanlardır. Kaybettiğimiz çok sayıda arkadaşımız var. Bugün onlar için Kur'an-ı Kerim okuttuk, iş kazaları yaşamamak için dua ettik" ifadesini kullandı.

Madenci İrfan Uçar, yerin metrelerce altında canlarını ortaya koyarak çalıştıklarını, her gün ölümü göze alarak yerin metrelerce altına indiklerini anlattı.

Sadece özel günlerde ya da iş kazaları sırasında hatırlanmak istemediklerini vurgulayan Uçar, "Maden kazalarına üzülüyoruz. Soma'da ve Ermenek'te yaşanan kazalar içimizde kalan bir acıdır. Biz bu acıyı burada daha fazla hissediyoruz" diye konuştu, 

İşçilerden Hüseyin Demirer de ocaklarda bir daha  benzer kazaların yaşanmamasını istediklerini kaydetti. - Zonguldak

Kaynak: Anadolu Ajansı

Çok Okunan Haberler

title